Kemer'de yaşayan Almanlar sorunlarını anlattı

Kemer'de yaşayan Almanlar sorunlarını anlattı
Kemer'de yaşayan Almanlar sorunlarını anlattı
- Kemer ilçesinde yerleşik olarak yaşayan Almanlar, oturma sürelerinden ev fiyatlarına kadar yaşadıkları sorunları Almanya Federal Cumhuriyeti Antalya Konsolosu Martin Vetter'e iletti - Bazı Almanlar, yaşadıkları sıkıntıları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı

ANTALYA (AA) - Kemer'de Yerleşik Almanlar Derneği Başkanı Erendiz Hamamcıoğlu'nun davetlisi olarak ilçeye gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Antalya Konsolosu Martin Vetter, ilçede yaşayan Almanların sorunlarını dinledi.

Erendiz Otel'de düzenlenen toplantıya, Kemer'e değişik tarihlerde yerleşmiş çok sayıda Alman katıldı. Yerleşik Almanlar, oturma süreleri, mülkiyet alışverişi ve bürokrasiyle ilgili sorunlarını dile getirdi.

Konsolos Vetter'e sorunlarını anlatanlardan Karin Maergner, konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. 8 yıldır Çamyuva Mahallesi'nde oturduğunu anlatan Maergner, oturduğu evi 230 bin avroya aldığını kaydetti. Ev için oldukça yüksek bir rakam ödediğini sonradan öğrendiğini belirten Maergner, şöyle konuştu:

"Henüz emekliliğimi dolduramadım, 3 yılım var. Emeklilik prim açığımı kapatmak için evimi 2 yıl önce satılığa çıkardım. Satabilirsem bir bölümü ile emeklilik borcumu kapatacağım, diğer kısmıyla da yine Türkiye 'de kirada yaşamak istiyorum. Ama korkularım var. Bu evi satamazsam, gerekli parayı yatıramazsam ve bu sırada vizem biterse halim ne olarak? Gerçekten korkuyorum, ne olacak?"

Silvia Macina, konut fiyatlarının "300 yıllık kiraya bedel olduğunu" savundu. Almanya'da yaşadığını ve yılda 6-8 hafta Türkiye'ye geldiğini anlatan Macina, "Türkiye'de bazı şeyler Almanya'daki gibi değil. Görevliler genelde çabuk sinirlenebiliyor. Bu demek değildir ki Türkler her zaman işine geleni yapar. Burada yaşayan aptal Almanlar da var. Bir kelime bile Türkçe bilmeyen huysuz Almanlar var" dedi.

Antalya Konsolosu Martin Vetter, bazı problemler olsa da bunların, Türkiye ve Almanya arasında geçmişe dayanan iyi ilişkiler ışığında çözüleceğine inandığını dile getirdi. Vetter, kendisine iletilen sorunların çözümü için yetkililerle görüşeceğini bildirdi.