Kepez Belediyesi Dokuma'yı korumaya alıyor

Kepez Belediyesi Dokuma'yı korumaya alıyor
Kepez Belediyesi Dokuma'yı korumaya alıyor
- Dokuma AŞ ile yapılan protokolle, Dokuma İplik Fabrikası'ndaki bina, makine, ağaç ve bitki dokusu Kepez Belediyesi tarafından koruma altına alınacak

ANTALYA (AA) - Kepez Belediyesi, Dokuma İplik Fabrikası'ndaki bina, makine, ağaç ve bitki dokusunun korunması ve alanın güvenliği için Dokuma AŞ ile işbirliği protokolü imzalayacak.

Kepez Belediyesi, yüzde 99,98 hissedarı olduğu Antalya Pamuklu Dokuma AŞ'nin mülkiyetindeki fabrika alanındaki binaların ve bitki örtüsünün daha fazla zarar görmemesi için çalışma yapacak.

Antalya Pamuklu Dokuma AŞ Yönetim Kurulu da şirketin yüzde 99,98 hissedarı olan Kepez Belediyesi'nin fabrika arazisinin imar planında park ve meydan alanı olarak düzenlenen kısmında, acil bir koruma çalışması yapmasını talep etti.  Dokuma AŞ yönetimi, bu amaçla Kepez Belediyesi ile işbirliği protokol imzalanması kararını oy birliği ile aldı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de şirket yönetiminin aldığı kararı, Kepez Belediye Meclisi'ne getirdi. AK  Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir, gündemle ilgili görüşmelere katılmadı. Demir, hem Dokuma AŞ yönetim kurulu hem de meclis üyesi olması nedeniyle meclisteki görüşmelere ve karara katılmadı.

- "Dokuma'da ortak akıl var"

Başkan Hakan Tütüncü,  yaptığı açıklamada, Dokuma için kurulan komisyonun çalışmalarını nisan ayında tamamlayacağını bildirdi. Komisyon çalışmalarından çıkacak verilerin bir rapor haline getirileceğini anlatan Tütüncü, raporun Dokuma alanında yapılacak çalışmalara ışık tutacağını vurguladı.

Başkan Tütüncü, Dokuma kent parkı alanında mevcut binaların yıkılmayacağını, yeni bina yapılamayacağını, ağaç kesilmeyeceğini, bitki dokusunun tahrip edilmeyeceğini ve bölgede ticaret yapılmayacağını açıkladı.

Tütüncü, Dokuma AŞ'nin koruma talebiyle ilgili de şunları söyledi:

"Mevcut binalar ve bitki dokusu daha fazla tahrip olmadan şehir hayatına güçlü bir şekilde kazandırılması gerekiyor. Bunun için yapılması gereken masraflar var. Fabrika alanını ve çevresini, kent parkı olarak halka kazandıracağımız için ve burada bir ticari durum olmadığından dolayı, Dokuma alanındaki bakım ve onarım çalışmalarına destek vermemiz gerekiyor."

- Dokuma AŞ ile protokol 

Dokuma AŞ ile işbirliği yaparak alanı halka kazandıracaklarının altını çizen Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şeffaf davranmak, karara aleniyet kazandırmak için şirket yönetiminin, Dokuma'nın korunmasına yönelik çalışma yapılması talebini, meclisin onayına sunduk. Söz konusu yerdeki binalar, gün geçtikçe zarar görmekte ağaçlar ve bitki dokusu kaybolmaktadır. Alandaki değerlerin kamu yararına korunması, kaybolmalarının bir an önce önüne geçilmesi için acil tedbir alınması gerekiyor. Ticari faaliyet yürütülmesi mümkün olmayan bu alanda, tarihi değerlerin muhafazası ile gelecek nesillere en güzel taşınması için, başta belediyemiz ve tüm Antalyalıların mesuliyetindedir. Dokuma AŞ ile yapacağımız protokolle belediyemizin binaların korunması, bitki örtüsünün tahrip olmaması ve bölgenin bir an önce halka açılması çalışmalarına sağlayacağı desteğin altlığını oluşturacağız."

Tütüncü'nün konuşmasından sonra Antalya Pamuklu Dokuma AŞ ile protokol yapılması, oy birliğiyle kabul edildi.

Kepez Belediyesi, protokol ile Koruma Kurulu kararı ile muhafazasında zorunluluk bulunan tüm bina, makine, ağaç ve bitki dokusunun acilen korunması gereken tüm çalışmaların yapılması, gerekli tedbirlerin alınması, peyzaj, güvenlik amaçlı aydınlatmaların sağlanması, binaların güvenliğinin temin edilmesi gibi işlere katkı sağlayacak.