Kepez'de caddelere yeni isimler verildi

Kepez'de caddelere yeni isimler verildi
Kepez'de caddelere yeni isimler verildi
ANTALYA (AA) - Kepez Belediye Meclisi, yeni açılan 11 caddeye tarihten önemli kişilerin isimlerini verdi.Kepez Belediye Meclisi, Belediye Başkanı...

ANTALYA (AA) - Kepez Belediye Meclisi, yeni açılan 11 caddeye tarihten önemli kişilerin isimlerini verdi.

Kepez Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Hakan Tütüncü başkanlığında toplandı. Toplantıda, yeni açılan 11 caddeye isim verilmesi talebi görüşülerek karara bağlandı. 

Göksu Mahallesi'ndeki 6846-6849 sokaklar ile devamına ünlü filozof ve bilim adamı Farabi'in ismi verildi. Kepez ve Santral mahallerindeki 3230 ve 5150 sokaklar, Antalya'nın düşman işgalinden kurtuluşunu hatırlatmak üzere "5 Temmuz Kurtuluş Günü Caddesi" ismini aldı.

Kepez Belediye Meclisi, 17 Şubat 1920'de Antalya'nın Kurtuluş Savaşı'ndaki ilk şehidi Mustafa Haşmet'in ismini bir caddeye vererek, kentin önemli bir değerinin tanınmasını sağladı.  Ünsal Mahallesi'nde 5086 Sokak "Mustafa Haşmet Caddesi" oldu. 

Hayırsever Ali Uyaroğlu'nun ismi de Antalya'nın en büyük camini yaptırdığı Çankaya Mahallesi'nde yer alacak. Mahallede caminin yanında yeni açılan, 6466 ve 6444 sokaklar, "Ali Uyaroğlu Caddesi" ismini aldı. Caddelere isim verilmesinde bir vefa da yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkına bağımsız bir devlet bırakmayı başaran Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'e gösterildi. Yeni Mahalle'de, 2452 ve 2593 sokaklardaki isim tabelasında "Aliya İzzetbegovic Caddesi" ismi yazacak.

Anadolu rock müziğinin iki öncüsü Cem Karaca ve Barış Manço isimleri de Çankaya Mahallesi'nde bir araya geliyor. Barış Manço Bulvarı'nın yer aldığı mahallede, 6375 ile 6431 sokaklara "Cem Karaca Caddesi" ismi verildi. 

Kepez'de bir cadde, tıp adamı ve filozof İbn-i Sina ismi ile özdeşleşecek. Göksu Mahallesi'nde 6818 Sokak'a, "İbn-i Sina Caddesi" tabelası dikilecek.

Diyarbakır'a gitmek üzere 17 Şubat 1993'te Ankara Güvercinlik Askeri Havaalanı'ndan kalkış yaptıktan sonra düşen uçakta şehit olan eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ismi de Kepez'de kalıcı olacak. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde 6170 Sokak, "Eşref Bitlis Caddesi" haline getirildi.

Caddelere isim verilmesinde, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalışan Nene Hatun da unutulmadı. Kepez'de, aynı isimle birden fazla cadde bulunması ve adres karışıklığına sebep olması nedeniyle Göksu Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım Caddesi'nin ismi "Nene Hatun Caddesi" olarak değiştirildi.

Varsak bölgesinde Şelale Caddesi de Varsak Bey Caddesi olacak. Tarihçilere göre, Varsak'ın bugünkü adı, 13. yüzyıl başında yöreye gelen Üçok boyundan Varsak Bey'den geliyor.

Kepez Belediye Meclisi'nde, İsim Tespit Komisyonu'nun caddelere isim verilmesi raporu oy birliği kabul edildi. AK  Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir, Sakarya Bulvarı ile Turgut Özal Spor Salonu arasındaki 2428 Sokak'a, Karatay Caddesi ismini verilmesini talep etti. Bu talep de oy birliğiyle meclisten geçti.

MHP Grup Sözcüsü Adem Çelik de 30 Haziran 1995 bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden eski MHP İl Başkanı Turan Atasever'in isminin bir caddeye verilmesini talebini dile getirdi.

Başkan Hakan Tütüncü, bu taleple ilgili şunları söyledi:

"MHP'nin önerisini memnuniyetle karşılıyorum. Merhum Turan Atasever ile İmam Hatip son sınıf öğrencisiyken tanışma imkanım oldu. Turan Bey, Antalya'da pek çok kişinin gönlünde farklı yer edinmiş, gerçekten mühim siyasetçilerden birisiydi. Kepez'de uygun bir caddeye isminin verilmesini, meclisin de uygun görmesi halinde memnuniyetle karşılarım."