Kırcami imar planında sona gelindi

Kırcami imar planında sona gelindi
Kırcami imar planında sona gelindi
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Artık bundan sora Kırcami'yi kimse durduramaz. Artık sona geldik. İnşallah buralarda temeller atıldığında, inşaatlar yükseldiğinde bu gayretlerin sonucu aldığımızı görmüş olacağız"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kırcami imar planlama çalışmalarında artık sona gelindiğini, Muratpaşa Belediyesi'nin 18 uygulamasını yapmasının ardından bölgede temel atma çalışmalarının başlayacağını bildirdi.

Kırcami'de vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Türel, Kırcami'nin imar planlamasının son durumu hakkında bilgi verdi.

Göreve gelir gelmez Kırcami'nin imar planlaması konusunda düğmeye bastıklarını ve birkaç ay içerisinde üst ölçekli planları meclisten geçirdiklerini belirten Türel, şöyle konuştu:

"Daha sonra Muratpaşa Belediyesi 1/1000'lik planı tamamladı ve Büyükşehire onaya gönderdi. Şükürler olsun imarla ilgili çok büyük bir sorununuz kalmadı. Bununla ilgili hukuki süreçlerin tamamlanması lazım. Askı süresi tamamlanacak. Ama birileri yine yargı yolunu tuttu. Şu mahkemeye gidenlerin geçmişine bir bakın. Hangi partilerde geçmişte siyaset yapmışlar onlara bir bakın. Ateşi eliyle tutmayanlar bu işte maşa kullanıyorlar. Bu işleri engellemek isteyenler halkın tepkisinden korktukları için aracı kullanarak bu işleri karıştırıyorlar. Bu kardeşiniz olduğu sürece başaramayacaklar."

İmar uygulaması çalışmalarının Muratpaşa Belediyesi tarafından devam ettiğini kaydeden Türel, 18 uygulaması yetkisinin ilçe belediyesinde bulunduğunu ve belediye yetkililerinin 6 ay gibi kısa bir sürede bunu tamamlayacaklarını söylediklerini bildirdi. 

Başkan Türel, "Artık bundan sora Kırcami'yi kimse durduramaz. Artık sona geldik. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. İnşallah buralarda temeller atıldığında, inşaatlar yükseldiğinde bu gayretlerin sonucu aldığımızı görmüş olacağız" diye konuştu.

- 18 uygulaması nedir?

İmar Kanunu'nun 18'inci maddesine göre, imar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri veya diğer hak sahiplerinin muvafakatı aranmaksızın, birbirleri ile yol fazlaları ile  kamu kurumlarına veya belediyelere ait bulunan yerlerle birleştirmeye, bunları yeniden imar planına uygun ada veya parsellere ayırmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya ve re'sen tescil işlemlerini yaptırmaya belediyeler yetkili bulunuyor. Söz konusu alan belediye ve mücavir alan dışında ise yukarıda belirtilen yetkiler valilik tarafından kullanılıyor.