"Kırım'a Umut Ol Yürüyüşü"

"Kırım'a Umut Ol Yürüyüşü"
"Kırım'a Umut Ol Yürüyüşü"
- Antalya Kırım Türkleri Platformu üyeleri, Kazım Özalp Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü

ANTALYA (AA) - Antalya'da, "Kırım'a Umut Ol" yürüyüşü gerçekleştirildi. 

Kazım Özalp Caddesi'ndeki bir banka şubesi önünde toplanan Antalya Kırım Türkleri Platformu üyeleri, Türk, Kırım bayrakları, döviz ve pankartlarla Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

Anıt önünde saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından basın açıklamasını okuyan platform sözcüsü Saadet Asan, 1944 yılında yaşanan Kırım Tatar sürgününün 18 Mayıs'ta yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Kırım Tatar Türkleri'nin ana vatanı Kırım'ın bugün değil, geçmişte de işgallerle karşılaştığını belirten Asan, şöyle konuştu:

"194 senesinde katil Stalin tarafından 17 Mayıs'ı 18 Mayıs'a bağlayan gece soydaşlarımıza vatanlarını terk etmeleri için sadece 15 dakika süre verilerek, bir gecede topyekun olarak hayvan vagonlarına doldurup, vatan Kırım'dan Ural'a, Sibirya'ya ve Özbekistan'a sürgün edilmişlerdir. Bu sürgünlük sırasında halkın yüzde 46'sı yaşamını yitirmiştir. Bu bir soykırım değilde nedir?"

Asan, tarihe kahraman milletlerden biri olarak geçen Kırım Tatar Türkleri'nin davalarında yalnız bırakılmamasını istedi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı. 


  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  Antalya

  ,

  Vatan

  ,

  Bugün

  ,

  Banka

  ,

  Gece

  ,

  katil

  ,

  platform

  ,

  sürgün