Kırtasiyeciler okulların geç açılması kararına tepkili

Kırtasiyeciler okulların geç açılması kararına tepkili
Kırtasiyeciler okulların geç açılması kararına tepkili
- ATSO 28. Grup Meslek Komitesi Başkanı Aktaş: - "Okulların açılışının ertelenmesi kararı, kırtasiye sektörünü mağdur etti"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 28. Meslek Komitesi (Kırtasiye, Fotoğraf ve Tercümanlık Hizmetleri) toplantısı gerçekleştirildi.

ATSO 28. Grup Meslek Komitesi Başkanı Hacı Ahmet Aktaş, ATSO Meslek Komiteleri Toplantı Salonu'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, okulların açılışıyla ilgili alınan erteleme kararının kırtasiye sektörüne büyük zarar vereceği endişesini taşıdıklarını söyledi.

Sektörün yıllık 4 milyar dolara yakın büyüklüğüyle 200 bin kişiye istihdam sağladığını belirten Aktaş, "Çok daha önce açıklanması gereken okulların açılışının ertelenmesi kararı kırtasiye sektörünü mağdur etti" dedi.

Sektörde alışveriş sürecinin en yoğun günlerini okulların açılması sırasında yaşadıklarını anlatan Aktaş, şunları kaydetti:

"Sektörde bulunan firmalarımız mal alımlarını belli vadelere yaydıkları çekler ve senetlerle yapıyor. Sektörün önemli bir bölümü de ödeme tarihlerini okul açılış tarihine göre belirliyor. Ancak turizm sektöründeki daralma neden gösterilerek okulların açılmasının iki hafta ertelenmesi, bizleri önemli ölçüde olumsuz etkileyecektir. Söz konusu erteleme sonucunda sektörün ödemeler dengesi ciddi şekilde bozulacak ve muhtemelen alınan mallar karşılığında verilen çek ve senetlerde protesto işlemleri artacaktır."

Okulların açılmasının ertelenme kararı alınırken sadece turizm sektörü temsilcilerinden görüş alındığını ifade eden Aktaş, kırtasiyecilik sektöründen hiçbir görüş alınmamasından rahatsızlık duyduklarını kaydetti. Ekonomik anlamda ülkenin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini de dile getiren Aktaş, bu ertelemenin de kırtasiyeciler için ayrı bir darbe olduğunu vurguladı.

- Ödemelerde kolaylık sağlanmalı

Sektörde yaşanacak muhtemel sorunların azaltılması için çözüm önerileri sunan Aktaş, şöyle konuştu:

"Bu durumda en azından okul öncesi eğitim , anaokulu ve kreşler için 2015-2016 eğitim öğretim yılı akademik takviminde erteleme yapılmaması normal zaman olan 7 Eylül 2015 günü adaptasyon çalışmaları için açılması uygun olacaktır. Ayrıca kırtasiye sektörüne ait çek, senet, kredi ödemelerinde vadelerin uzatılması veya ödenemeyen evrakın yasaklılar listesine girmemesi için çalışmalar yapılması da sektöre olumlu yansıyacaktır."