Kız kardeşler organ nakliyle hayata döndü

Kız kardeşler organ nakliyle hayata döndü
Kız kardeşler organ nakliyle hayata döndü
- Konya'nın Ereğli ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Buse ve 5 yaşındaki Aslınur Çetinkaya, böbrek nakliyle yeniden hayat buldu - Aslınur Çetinkaya: "Böbrek nakli olup, iyileştiğim için artık eskisi gibi ilaç kullanmayacağım ve okula gidebileceğim"

ANTALYA (AA) - Konya 'nın Ereğli ilçesinde yaşayan Çetinkaya ailesinin iki kızı, iki yıl arayla yapılan böbrek nakilleriyle hastalıktan kurtuldu.

Medical Park Antalya Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, iki yıl önce dedesinin böbreği nakledilen 10 yaşındaki Buse Çetinkaya'nın ardından 5 yaşındaki kardeşi Aslınur'a da böbrek hastalığı teşhisi konuldu. Hastanenin organ nakli bölümünden Prof. Dr. Alper Demirbaş önderliğindeki ekip tarafından Aslınur'a, babası Vedat Çetinkaya'nın böbreği nakledildi. Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. 

Babasının böbreğiyle hayata dönen Aslınur Çetinkaya, "İyileştiğim için artık eskisi gibi ilaç kullanmayacağım ve okula gidebileceğim" dedi.

Baba Vedat Çetinkaya da iki kızının da böbrek hastası olduğunu, gerçekleştirilen nakillerle çocuklarının sağlığına kavuştuğunu söyledi. Organ naklinin, kızlarına hayat verdiğini dile getiren Çetinkaya, şunları kaydetti:

"Antalya, onlara ikinci kez hayat verdi. Çok şükür ki şu an ikisi de iyi. İlk kızım Buse'nin rahatsızlığını öğrendiğimizde deneyimsizdik ama Aslınur'da bu deneyimsizliği yaşamadık. Aslında Aslınur'un doğumu da umut içindi. Büyük kızımız Buse'nin böbrek rahatsızlığını öğrenince, Aslınur'u dünyaya getirmeye karar verdik. Fakat ne yazık ki küçük kızımız da ablası gibi bu hastalığa yakalandı." 

- Kardeşler sağlıklı gelişebilecek

Hastanenin nefroloji bölümünden Prof. Dr. Havva Asuman Yavuz, her iki çocuğun da küçük yaşta böbrek nakli yapıldığı için artık daha sağlıklı büyüyüp gelişebileceklerini kaydetti.

Organ nakli bölümünden Yrd. Doç. Dr. Sabri Tekin ise iki bozuk genin bir araya gelmesiyle bu hastalığın oluşabileceğini vurguladı. Bu hastalıkta aynı zamanda taşıyıcılığın da söz konusu olabileceğine değinen Tekin, "Aslınur'da böbrek yetmezliğine bağlı vücut fonksiyonlarında bozulma meydana gelmişti. Ayrıca her iki böbreğinde de doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğu için idrar kaçırması mevcuttu. Ameliyatta hastalıktan etkilenen böbreğini çıkarttık ve babasının böbreğini naklettik" dedi.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  KONYA

  ,

  organ nakli

  ,

  hayat

  ,

  böbrek