Kobani'deki bombalı saldırılar

Kobani'deki bombalı saldırılar
Kobani'deki bombalı saldırılar
- Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu üyeleri, saldırıları protesto etti

ANTALYA (AA) - Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu üyeleri, Suriye 'nin Kobani (Ayn el-Arap) kentindeki bombalı saldırıları protesto etti.

Kazım Özalp Caddesi'nde toplanan grup, "Kobani katliamını lanetliyoruz" yazılı pankart açtı. Gruptakiler, sloganlar atarak Attalos Heykeli'ne kadar yürüdü.

Eyleme katılan HDP Eş Genel Başkan  Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, son günlerde terör örgütü DAEŞ'in Suriye'de düzenlediği saldırılarda 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Terör örgütü DAEŞ'in saldırıları karşısında insanların Kobani ve Rojava'da direnmesinin herkesi umutlandırdığını belirten Oluç, "Bu çetelere karşı direnişimiz bugüne kadar sürdü, bundan sonra da sürecek.  Türkiye 'nin ve dünyanın her yerindeki demokrasi ve barış güçleri olarak IŞİD ve IŞİD'i destekleyenlere izin vermeyeceğiz" dedi.

 - "Onlar bizim kardeşlerimizdir"

Dünyanın her yerindeki demokrasi güçlerinin Suriye'de yaşanan gelişmeler karşısında son derece tedirgin olduğunu ifade eden Oluç, şöyle konuştu:

"Bu tedirginlik her gün dile getirilmektedir. Bu gelişmelerin karşısında sessiz durmayacağını herkes, her yerden haykırmaktadır. Biz de Antalya'dan haykırıyoruz. IŞİD çetelerinin katliamlarına izin vermeyeceğiz. Onun karşısında direnenlerin yanında olacağız. Rojava ve Kobani'de yaşayanlar bizim düşmanımız değildir, Türkiye için güvenlik tehdidi değildir. Onlar bizim kardeşlerimizdir. Hep birlikte demokrasiyi hem Türkiye'de hem Suriye'de hem de Irak'ta inşa edeceğiz."

HDP Antalya İl Eş Başkanı Ahmet Kaya da Suriye'de başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere her gün yüzlerce sivilin öldürüldüğünü kaydetti.

Orta Doğu ve diğer ülkelerde, halka yönelik saldırılara sessiz kalmayacaklarını dile getiren Kaya, "Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak insanlığa yönelik her saldırıya karşı daha fazla demokrasi ve özgürlük mücadelesiyle direniş göstereceğiz" dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.