Konyaaltı Belediyesinde "kanser" anlatıldı

Konyaaltı Belediyesinde "kanser" anlatıldı
Konyaaltı Belediyesinde "kanser" anlatıldı
ANTALYA (AA) - Konyaaltı Belediyesi, "Tuz Kullanımı ve Kanser Günü" etkinlikleri kapsamında seminer düzenledi.Seminer, Konyaaltı Belediyesi Ahmet...

ANTALYA (AA) - Konyaaltı Belediyesi, "Tuz Kullanımı ve Kanser Günü" etkinlikleri kapsamında seminer düzenledi.

Seminer, Konyaaltı Belediyesi Ahmet Tunç Salonu'nda, kanserin etkin bir şekilde halka anlatılması ve kanser hastalığına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlendi.

Dr. İlkem Güleç Öztürk, seminerde yaptığı konuşmada, dünyada her yıl 12 milyon kişinin kansere yakalandığını ve bu insanlardan 7 milyonunun yaşamını yitirdiğini söyledi.

Kanserin önlenebilmesinde erken teşhisin büyük önem taşıdığını belirten Öztürk, "Son çalışmalar, sebze ve meyveden zengin bir diyet, sigarasız yaşam, düzenli fiziksel etkinlik ve sağlıklı vücut ağırlığının korunması ile kanser gelişiminde yüzde 40'lara varan bir azalma sağlanabileceğini gösteriyor. Bu da her yıl dünyadaki 3-4 milyon yeni kanser vakasının önlenmesi anlamına geliyor" dedi.

Türkiye 'de akciğer kanserinden sonra meme ve prostat kanserinin de sıklıkla görüldüğüne dikkati çeken Öztürk, erken tanı ile özellikle bazı kanser türlerinin ortaya çıkışının önlenebildiğini kaydetti.

Bazı insanlarda böbreğin tuz atma kapasitesinin sınırlı olduğunu ifade eden Öztürk, "Bu durumda gereğinden fazla tuz alınması, hipertansiyonun ortaya çıkmasına veya hipertansiyonun tedavisinde başarısızlığa yol açabilir" diye konuştu.

Öztürk, sağlıklı yaşam kurallarından birinin de günlük sodyum ihtiyacını karşılayacak şekilde tuz tüketmek olduğunu anlattı. Günlük sodyum ihtiyacının 2 bin 400 miligram olduğunu dile getiren Öztürk, bu miktarın günlük 5 gram civarında tuzla karşılanabileceğini bildirdi.