Konyaaltı Meclisi, cemevlerini ibadet yeri kabul etti

Konyaaltı Meclisi, cemevlerini ibadet yeri kabul etti
Konyaaltı Meclisi, cemevlerini ibadet yeri kabul etti
- Konyaaltı Belediye Başkanı Böcek: - "Meclisin oy birliğiyle aldığı bu kararın başta Alevi dostlarımız olmak üzere herkes için hayırlı olmasını diliyorum"

ANTALYA (AA) - Konyaaltı Belediyesi,  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), inançlara ve ibadete saygı kapsamında, cemevlerinin ibadethane olmasına yönelik aldığı kararı, meclis gündemine taşıdı. 

İlçedeki cemevlerine resmi ibadethane statüsü verilmesi ve bu mekanların resmi ibadet yerleri olarak kabulünü içeren karar, Konyaaltı Belediye Meclisi'nde oy birliğiyle kabul edildi.

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, mecliste yaptığı konuşmada, cemevlerinin tüm Türkiye 'de ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğini savundu.

Laik bir ülkede herkesin inancını özgürce yaşamasının teminat altına alınması gerektiğini belirten Böcek, şunları kaydetti:

"Biz belediye olarak tüm inançlara eşit mesafede bulunuyoruz ve eşit yaklaşıyoruz. Bu eşit yaklaşımın gereği, konuyu meclis gündemimize taşıdık. AK  Parti ve MHP 'li meclis üyesi arkadaşlarım da bu önergeye imza atarak bizlere destek verdi. Meclisin oy birliğiyle aldığı bu kararın başta Alevi dostlarımız olmak üzere herkes için hayırlı olmasını diliyorum. Bir kez daha Konyaaltı Belediye Meclisi üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

Konyaaltı Belediye Meclisi'nin oy birliğiyle aldığı kararı, salonda bulunan Konyaaltı Alevi Kültür Derneği Başkanı Tahsin Akpınar ve dernek üyeleri ayakta alkışladı.

Akpınar, meclis toplantısı bitiminde Böcek'e çiçek verip teşekkür etti. Başkan Böcek çiçeği salonda bulunan Şirin Akyüz'e verdi.

Alınan karar doğrultusunda cemevlerinin bakım, onarım ve temizliği diğer ibadethanelerde olduğu gibi belediye tarafından kaynak ayrılacak.