Kooperatifçilik Haftası

Kooperatifçilik Haftası
Kooperatifçilik Haftası
- Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır: - "Türkiye'de kooperatifçiliği geliştirmek çok daha önemlidir. Çünkü küçük ve çok parçalı işletme ve arazi yapısı ülkemizde çok daha vahim noktalara varmıştır"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye 'de kooperatifçiliğin geliştirilmesinin çok daha önemli olduğunu belirterek, "Çünkü küçük ve çok parçalı işletme ve arazi yapısı ülkemizde çok daha vahim noktalara varmıştır" dedi.

ATB Başkanı Ali Çandır, Kooperatifçilik Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, dünyada ilk kooperatifin 21 Aralık 1844'te İngiltere'de, Türkiye'de ise 1863 yılında Mithat Paşa tarafından "Memleket Sandığı" adı altında kurulduğunu hatırlattı.

Mustafa Kemal Atatürk 'ün ilk tarım kredi kooperatifini 30 Haziran 1936 tarihinde Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Tekirçiftliği köyünde açtığını anımsatan Çandır, Atatürk'ün, "Kanaatim odur ki muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak, maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir" sözüyle kooperatifçiliğin önemine vurgu yaptığını kaydetti.

Türkiye'de tarımsal işletmelerin küçük ve çok parçalı olduğunu belirten Çandır, sürdürülebilir tarımın ancak dayanışma ve güçleri birleştirmeyle mümkün olabileceğini vurguladı. Çandır, "Üretici bütün zorluklarla ancak el birliği ve güç birliğiyle mücadele edebilir. Organize yapılacak üretim tarımsal ticaret için de son derece önem bir güç olacaktır. Bunun yolu da kooperatiflerdir" ifadesini kullandı.

Çandır, dünyada toplam karasal alanın sadece yüzde 10'unda tarım yapılabildiğini, zaten yetersiz olan bu alanların da giderek azaldığını kaydetti. Buna karşın halen 7,3 milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyara ulaşmasının beklendiğini ifade eden Çandır, şöyle devam etti:

"2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 23, gıda tüketiminin yüzde 60-70 oranında artacağının tahmin ediliyor. Bunun karşılanması, üretimle desteklenmesi, açlığın sona erdirilmesi, insanların gıdaya ulaşması gerekiyor. Kooperatiflerle israf önlenebilir, maliyet düşürülebilir, üretim artırılabilir ve verimlilik sağlanabilir. Ürünün pazarlaması da kolaylaşır. Özellikle Türkiye'de kooperatifçiliği geliştirmek çok daha önemlidir. Çünkü küçük ve çok parçalı işletme ve arazi yapısı ülkemizde çok daha vahim noktalara varmıştır."

- 12 bin kooperatif

Türkiye'de yaklaşık 12 bin kooperatif bulunduğunu ancak etkin olmadıklarına dikkati çeken Çandır, kooperatiflerin özellikle mali güç açıdan yetersiz olduğunu bildirdi.

Gıda açığı ve krizin önlenmesinde kooperatifçiliğin çözüm olabileceğini vurgulayan Çandır, bu nedenle kooperatifleşmenin teşvik edilmesi, mali yönden güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini kaydetti.