Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı:

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı:
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı:
- "13 yıldır turizmin gelişmesi için olağanüstü çaba sarf eden bir iktidarız. İktidara geldiğimizde 13 milyon olan turist sayısı bugün 37 milyona yaklaştı, 11 milyar 900 milyon dolar turizm geliri ise 35 milyar doları aştı"

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, iktidara geldiklerinde Türkiye 'ye gelen 13 milyon olan turist sayısının, geçen yıl 37 milyona yaklaştığını bildirdi. 

Arıcı, yazılı açıklamasıyla  CHP Antalya milletvekili adayı Niyazi Nefi Kara'nın, "Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in Antalya'yı az ziyaret ettiği" yönündeki iddialarına yanıt verdi. Turizmi çıkmaza sokanların bugün sektör hakkında konuşmaya haklarının bulunmadığını savunan Arıcı, AK Parti iktidara geldiğinde turist sayısı bakımından dünyada 17'nci sırada bulunan Türkiye'nin, 2014 yılında 6'ncı sıraya yükseldiğine dikkati çekti.

İktidara, "Turizmin sorunlarına çözüm bulamaz" yönünde eleştiride bulunmayı, "Siyaset garabeti" diye nitelendiren Arıcı, açıklamasında, "13 yıldır turizmin gelişmesi için olağanüstü çaba sarf eden bir iktidarız. İktidara geldiğimizde 13 milyon olan turist sayısı bugün 37 milyona yaklaştı, 11 milyar 900 milyon dolar turizm geliri ise 35 milyar doları aştı" ifadesini kullandı.

Antalya'ya gelen turist sayısının da hızla arttığına işaret eden Arıcı, 2023 yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelirin hedeflendiğini hatırlattı.

Dünyanın ekonomik krizde olduğu bir dönemde bile Türkiye'nin turist sayısı ve gelirini artırdığını ifade eden Arıcı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bugün sadece Rus turistlerden kaynaklanan sıkıntı olabilir. Bu sıkıntıyı aşmak için çalışıyoruz. Sektöre sağladığımız destekler turizmcinin yüzünü güldürecektir. Bakanımız Çelik'in Antalya'ya gelmediğini eleştiriyorlar. Bakanımız Cumhurbaşkanımızın bütün dış ülke gezilerine katılıyor. Bakanımız ülke ülke turizm potansiyelimizi geliştirmek için mücadele ediyor."