Kültür ve Turizm Bakanı Ünal:

Kültür ve Turizm Bakanı Ünal:
Kültür ve Turizm Bakanı Ünal:
- "Antalya'nın dünya üzerinde oluşan bu parlak algısını hem sürdürülebilir kılmak hem de sektör temsilcilerinin son yaşanan olaydan en az şekilde etkilenmesini sağlamak tabii ki devlet olarak bizim görevimiz" - "Takdir edersiniz ki hükümetin kurulduğu gün, 24 Kasım günü yaşanan olay bir taraftan siyasal anlamda öbür taraftan uluslararası ilişkiler anlamında her iki ülkeyi de etkiledi" - "Biz bakanlık olarak öncelikle bu süreçten turizm sektörümüzün en az şekilde etkilenmesi ve hatta bunun bir fırsata dönüştürülmesi kanaatindeyiz"

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Antalya'nın dünya üzerinde oluşan bu parlak algısını hem sürdürülebilir kılmak hem de sektör temsilcilerinin son yaşanan olaydan en az şekilde etkilenmesini sağlamak tabii ki devlet olarak bizim görevimiz" dedi.

Ünal, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonucu Rusya tarafından turizm sektörüne yönelik uygulamaların, etkilerinin ve alınacak tedbirlerin değerlendirilmesi için Lara'da bir otelde sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Antalya'nın turizm sektörü için önemine işaret eden Ünal, 4,5 milyon Rus turistin yüzde 75'inin Antalya'yı tercih ettiğini, G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Antalya'nın yıldızının daha da parladığını dile getirdi.

Ünal, "Antalya'nın dünya üzerinde oluşan bu parlak algısını hem sürdürülebilir kılmak hem de sektör temsilcilerinin son yaşanan olaydan en az şekilde etkilenmesini sağlamak tabii ki devlet olarak bizim görevimiz. O yüzden Antalya'mızda sizlerle bir araya gelmiş olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum" ifadesini kullandı. 

- "Daha kapsamlı bir toplantı yapacağız"

Önümüzdeki ay sektör temsilcileriyle Türkiye turizmine yönelik daha kapsamlı bir toplantı yapacaklarını, 2 günlük bir çalıştay planlandığını belirten Ünal, sektörün bütün sorunlarının ele alınacağını bildirdi.

Ünal, "Çalıştayda yeni bir turizm strateji belgesinin hazırlanması gerekliliği ve bu konuda önümüzdeki 4 yıl yapılması gereken yasal düzenlemeler, bunların hepsini konuşacağımız daha büyük ve daha geniş bir toplantı yapacağız" ifadesini kullandı.

Hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi ve ardından yaşananlara da değinen Ünal, bakanlık olarak bu süreçten turizm sektörünün en az şekilde etkilenmesi için çalışacaklarını söyledi.

Her krizin kendi içinde fırsatlar da barındırdığına işaret eden Ünal, "Dolayısıyla biz turizm sektörüyle birlikte oturup bu konuda telafi edici tedbirler, yapısal tedbirler neler olabilir, bu kriz vesilesiyle turizm sektöründe atılması gereken adımlar nelerdir, bunları etraflıca ele almak ve yapısal tedbirler oluşturmak durumundayız" diye konuştu. 

Ünal, olayın, 64. Hükümetin kurulduğu gün yaşandığını hatırlatarak, bakanlık görevini devralmasının ardından bakanlık bürokratlarıyla bir araya geldiğini ve başkanlığını yaptığı bir kriz masası oluşturduğunu anlattı.

Sürecin doğru şekilde yönetilmesi için gereken adımları attıklarını dile getiren Ünal, konuyu Bakanlar Kurulunda ve Ekonomi Koordinasyon Kurulunda kapsamlı şekilde ele aldıklarını söyledi. Sektör temsilcilerinin meseleye bakışını, sürecin yürütülmesine ilişkin teklifleri önemsediğini belirten Ünal, bunları Bakanlar Kurulunda değerlendireceklerini belirtti.

Bakan Ünal'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.