Kültür ve Turizm Bakanı Ünal:

Kültür ve Turizm Bakanı Ünal:
Kültür ve Turizm Bakanı Ünal:
- " (Turizm) Rusya'nın kendi içinde yaşadığı, içine kapanmadan ve bazı ekonomik sorunlardan kaynaklanan meselelerden dolayı zaten Rusya pazarında bir daralma söz konusuydu" - "Bu süreçte biz de sektörün bu alanda etkilenmemesi için gerekenleri yapacağız. Burada daha önemli olan, telafi edici tedbirlerden daha öncelikli ve önemli olan sektörümüze ilişkin yapısal tedbirler"

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, turizme ilişkin, "Rusya'nın kendi içinde yaşadığı, içine kapanmadan ve bazı ekonomik sorunlardan kaynaklanan meselelerden dolayı zaten Rusya pazarında bir daralma söz konusuydu. Bu süreçte biz de sektörün bu alanda etkilenmemesi için gerekenleri yapacağız" dedi.

Lara'da bir otelde düzenlenen ve hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonucu Rusya tarafından turizm sektörüne yönelik uygulamaların etkilerinin ve alınacak tedbirlerin değerlendirildiği toplantının ardından Ünal, sektör temsilcileriyle öğle yemeği programına katıldı.

Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Ünal, öncelikli olarak Rusya Federasyonu'na ait bir uçağın Suriye sınırında angajman kuralları gereği düşürülmesinden sonra başlayan süreçte, 24 Kasım'dan itibaren sektör temsilcileriyle bakanlık olarak düzenli olarak görüştüklerini belirtti.

25 Kasım'da bakanlık bünyesinde oluşturdukları kriz masası üzerinden meseleyi çok yakından takip ettiklerinin altını çizen Ünal, konunun Bakanlar Kurulu gündeminde olduğunu vurguladı.

Konunun Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda da ele alındığına değinen Ünal, sadece turizm açısında değil, hem Enerji hem Gümrük ve Ticaret hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları olmak üzere birçok alanda bun sürecin doğru şekilde yönetilmesi için hükümetin çalışmalar yaptığını vurguladı.

Ünal, turizmin başkenti niteliğinde olan Antalya'nın ve sektör temsilcilerinin bu süreçten etkilenmemeleri yönünde yaptıkları çalışmalara ilişkin turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldiklerini anlattı.

Yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda sektör temsilcileri ve onların sorunlarını, meseleye ilişkin çözüm önerilerini ve beklentilerini konuştuklarını vurgulayan Ünal, "Sektör temcileri tarafından gündeme getirilen konular üç ana başlıkta toplanmıştır. Tanıtım, pazarlama ve halkla ilişkilere ilişkin sorunlar, hava yolu taşımacılığına ilişkin imkanlar ve kolaylıklar, turizm destinasyonlarının yönetimi ve mevzuat düzenlemeleri, bu üç ana başlıkta görüşmelerimizi yaptık. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapılması gerektiği konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk" ifadesini kullandı.

- "Talepleri, Bakanlar Kurulu'nda ele alacağız"

Daha önce 2015 yılında sağlanan yakıt desteğinin devamına ilişkin bir açıklamalarının olduğuna değinen Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi yakıt desteğinin kapsamının genişletilmesi yönünde bir çalışmamız olacak. 2016 yılı Ocak-Mart dönemini kapsayacak şekilde. Yine sektör temsilcilerimizin hem destek mahiyetinde hem de sorunlarının çözümüne ilişkin hem öneri hem de talepleri oldu. Bu talepleri pazartesi günü Bakanlar Kurulu gündeminde ele alacağız, daha sonra da Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda bunları görüşeceğiz. Tabii hızlı bir şekilde bunu yapacağız çünkü öncelikli ve acil sektör temsilcilerinin bazı sorunları var, onların çözümüne ilişkin hızlı bir hareket içerisinde olacağız." 

Toplantıdan büyük keyif aldığını ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

"Huzurlarınızda şunu bilmelerini istiyorum, bugün 35 milyar dolarlara yaklaşan turizm sektörümüzün hacmi bizim için kıymetlidir. Özellikle şu anda turizm altyapımız adeta bütün dünyada örnek gösterilen ve diğer ülkelerden altyapımızı incelemeye ve örnek almaya gelen birçok sektör temsilcisi var. O yüzden biz turizm sektörümüzün sorunlarını öncelikli olarak görüyor ve sektörün herhangi bir şekilde bu süreçten etkilenmemesi için gerekli tedbirleri alacağımızı burada ifade ediyoruz."

- "Rusya pazarında bir daralma söz konusuydu"

Bakan Ünal, sözlerini şöyle tamamladı:

"Rusya Federasyonu pazarıyla ilgili şunu da söylemek isterim; son 1,5 yıldan beri devam eden Rusya pazarına ilişin bir daralma zaten söz konusu. Rusya'nın kendi içinde yaşadığı, içine kapanmadan ve bazı ekonomik sorunlardan kaynaklanan meselelerden dolayı zaten Rusya pazarında bir daralma söz konusuydu. Bu süreçte biz de sektörün bu alanda etkilenmemesi için gerekenleri yapacağız. Burada daha önemli olan, telafi edici tedbirlerden daha öncelikli ve önemli olan sektörümüze ilişkin yapısal tedbirler. Bununla ilgili de önümüzdeki süreçte sadece Antalya bazında değil, tüm Türkiye genelini kapsayacak şekilde 2007'de hazırlanmış olan strateji vizyon belgesini güncellemek ve yenilemek hem de yapısal tedbirleri konuşmak için sektör temsilcileriyle tekrar bir araya geleceğiz."

Bir gazetecinin kısa vadede alınacak önlemlere ilişkin sorusu üzerine Ünal, bunu Bakanlar Kurulu'nda değerlendirmeden açıklamalarının doğru olmayacağını söyledi.