Kumluca Belediye Başkanı Çetinkaya:

Kumluca Belediye Başkanı Çetinkaya:
Kumluca Belediye Başkanı Çetinkaya:
- "Sürdürülebilir bir turizm için, tesislerimizin öncelikle çevreye duyarlı olmaları gerekiyor"

ANTALYA (AA) - Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, sürdürülebilir bir turizm için tesislerin öncelikle çevreye duyarlı olmaları gerektiğini bildirdi.

Başkan Hüsamettin Çetinkaya, ilçedeki tek beş yıldızlı tatil köyü olan Şah Inn Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel'i, "Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi" almalarından dolayı kutladı ve plaket verdi.

İlçenin ekonomik döngüsü her ne kadar tarım ve ticarete dayalı gibi görülse de turizmin de ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade eden Çetinkaya, özellikle alternatif turizm için önemli potansiyeli bulunduğunu belirtti.

Çetinkaya, şunları söyledi:

"Kumluca, doğası, tarihi ve kültürel yapısıyla turizm için önemli bir potansiyele sahip. İlçemizde dünyaca ünlü Olimpos ve Adrasan'da turizm yapılıyor. Bir de ilçemizde beş yıldızlı tatil köyümüz var. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından bu işletmemiz yapılan denetimlerde sonucu 'Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi' almaya hak kazanmış. Bu ilçemiz için, sürdürülebilir bir turizm için önemli çok önemli. Ben işletmemizin yöneticileri ve çalışanlarını kutluyor, bu tesisimizin diğer işletmelere de örnek olmasını ve bu tür işletmelerimizin sayısının artmasını temenni ediyorum."

Şah Inn Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel de beş yıldızlı işletmelerde belirli kriterlerin göz önünde tutulduğunu, kendilerinin de bu kriterleri aşarak bu belgeyi almaya hak kazandıklarını bildirdi.

Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi alabilmek için atık ayrıştırma, enerji tasarrufu, malzemelerin çevreye uygunluğu gibi 116 maddeden oluşan bir dizi tetkikin yapıldığını anlatan Yücel, "370 puan alarak işletmemiz çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi almaya hak kazandı. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı" dedi.