Kumluca yağlı güreşleri

Kumluca yağlı güreşleri
Kumluca yağlı güreşleri
- 16. Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen yağlı güreşlerde başpehlivan, Orhan Okulu oldu

ANTALYA (AA) ? Antalya'nın Kumluca ilçesinde 16. Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen yağlı güreşlerde başpehlivanlığı Orhan Okulu kazandı.

Kumluca Karatepe Stadı'nda yapılan ve 59'u başpehlivan, toplam 934 güreşçinin katıldığı güreşler iki gün sürdü. Güreşleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Merkez Valisi Veysel Dalmaz ve yaklaşık 12 bin güreş sever izledi.

Güreşler sırasında pehlivanlar zaman zaman sakatlıklar yaşadı. Pehlivanlar, kimi müsabakalarda kararlarını beğenmediği hakemlerle kısa süreli tartışmalar yaşadı.

 

Kumluca Belediye Başkanı Çetinkaya, yaptığı konuşmada, 16 yıldır devam eden Tarım ve Seracılık Festivali'nin final etkinliği olan yağlı güreşleri gerçekleştirdiklerini, hem pehlivanların hem de seyircilerin yarışmaya gösterdiği ilgiden son derece memnun olduklarını söyledi.

Geçen yılki güreşlerde güreş ağası seçilmediğini ve Kumluca güreşlerinin ağasının Kumluca halkı olduğunu açıkladıklarını belirten Çetinkaya, bu yıl festival öncesi Kumluca sevdalısı 10 adamının 15'er bin lira destekle 150 bin liraya güreşlerin ağalığını üstlendiklerini ancak desteğin 20'şer bin lira olmasını istemeleri üzerine güreş ağalığının 200 bin liraya 10 işadamı tarafından paylaşıldığını kaydetti.

 

- Altın puanla başpehlivan

Güreşlerin finalinde, başpehlivanlar Kumlucalı Orhan Okulu ile Fatih Atlı karşı karşıya geldi. Pehlivanlar normal süre içinde birbirini yenemeyince puanlamaya gidildi. Başpehlivanlardan Fatih Atlı puanlama güreşlerine bir ihtarla başladı. Puanlama süresinde de pehlivanlar birbirlerine üstünlük sağlayamadı. Rakibini ters ayakta yakalayan Orhan Okulu, altın puanı alarak güreşlerde başpehlivan oldu.

Başpehlivanlık güreşlerinde ikinciliği Fatih Atlı elde etti. Üçüncülüğü de Mehmet Yeşilyeşil ile İsmail Balaban paylaştı.

Başaltında Mustafa Okulu, büyük ortada Osman Karataş, küçük orta büyük boyda Yiğit Yılmaz, küçük orta küçük boyda Menderes Saltık, deste büyük boyda Metin Alpaslan Temizce, deste orta boyda Şerafettin Gezer, deste küçük boyda Mustafa Doğan Özkaya, tozkoparan boyda Serdar Yıldırım, ayak boyda Abdulbaki Kara, teşvik-2 boyda Osman Kan, teşvik-1 boyda Ufuk Yıldırım, minik-2 boyda Bayram Mert Karacan ve minik-1 boyda Ramazan Yıldız Çilengir birinci oldu.

 

- Hedef Kırkpınar

Başpehlivan Orhan Okulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, memleketi Kumluca'da başpehlivan olmanın güzel bir duygu olduğunu ve yağlı güreş sezonuna başpehlivan olarak başlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Güreşleri boyunca kendisine sevgi gösteren, destek olan herkese teşekkür eden Okulu, güzel bir sezon geçirmeyi ümit ettiğini ve bu yıl Kırkpınar'da altın kemeri Antalya'ya getirmek için mücadele edeceğini belirtti.