Kumluca Zeytin Yağı Fabrikası'nda sezonun ilk yağ sıkımı başladı

Kumluca Zeytin Yağı Fabrikası'nda sezonun ilk yağ sıkımı başladı
Kumluca Zeytin Yağı Fabrikası'nda sezonun ilk yağ sıkımı başladı
ANTALYA (AA) - Kumluca Ziraat Odası Başkanlığı tarafından geçen yıl kurulan zeytin yağı sıkma fabrikasında yeni sezonun ilk zeytinleri yağa...

ANTALYA (AA) - Kumluca Ziraat Odası Başkanlığı tarafından geçen yıl kurulan zeytin yağı sıkma fabrikasında yeni sezonun ilk zeytinleri yağa çevrilmeye başlandı.

İlk zeytinler Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan tarafından zeytin yağı sıkma ünitesine döküldü. Günde yaklaşık 25 ton zeytinin sıkıldığı ve ortalama 6 ton zeytinyağının elde edildiği fabrika, şubat ayına kadar faaliyette olacak.

Süleyman Kayhan, ilçede yaklaşık 5 bin dekar alanda 7 bin 500 ton zeytin elde edildiğini söyledi. Zeytin yağı sıkma ünitesi kurulması için çiftçilerden yoğun talep aldıklarını ifade eden Kayhan, şöyle konuştu:

"Geçen yıl uzun ve zorlu bir çalışmanın ardından bu tesisi kurduk. Kurulum aşamasındaki sıkıntılar nedeniyle sezona geç başlamamızdan kaynaklanan bir yığılma olmuştu. Bu yıl sezona bir ay önce başladık. Üreticilerimiz özellikle kendiliğinden yere düşen zeytinleri toplayıp fabrikamıza getirebilirler. Baharın yağışlı geçmesi ve güz yağmurlarının erken düşmesi sonucu zeytinlerimiz erken olgunlaştı."

Üreticilerden yağ yapacakları zeytinleri dalından topladıktan sonra iki veya üç gün içinde tesise getirmelerini isteyen Kayhan, aksi takdirde zeytinlerden elde edilecek yağ kalitesinde düşüş olabileceği uyarısında bulundu.

Fabrikada kuru sıkımla üretim yaptığını vurgulayan Kayhan, "Yağ elde edilen zeytinlerin atıkları bir havuzda toplanıyor. Oradan da el değmeden otomatik makinelerle otomatik depolu kamyonlara yükleniyor. Üstelik tesisimizde kullandığımız yakacak bile bakanlık onaylı sertifikalı yakacaklardan oluşuyor" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Ziraat

  ,

  Fabrika