Kumluca'da 2016 sonunda biyokütle enerjisi üretimine başlanacak

Kumluca'da 2016 sonunda biyokütle enerjisi üretimine başlanacak
Kumluca'da 2016 sonunda biyokütle enerjisi üretimine başlanacak
- Kumluca'da T-Enerji firması tarafından yürütülen ve Türkiye'de ilk olacak sera atıklarından elde edilen, Biyokütle enerjisi üretimine 2016 yılı sonunda başlanması planlanıyor

ANTALYA (AA) - Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya Valiliği, Kumluca Belediyesi ve T-Enerji firması arasında imzalanan, sera atıklarından biyogaz üretimi projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda, 2016 sonunda Kumluca'da sera atıklarından biyokütle enerjisi üretimine geçilmesinin planlandığı bildirildi.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'yı makamında ziyaret eden T-Enerji Firması yönetim kurulu üyeleri Özel Söğüt ve Ekrem Ünal Sevindik, Ak- Leasing yetkileri Çetin Düz ve Bülent Altıntaş, yürütmekte oldukları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ziyarette konuşan Özel Söğüt, 2013 yılında sera atıklarından biyogaz üretimi amacıyla başladıkları çalışmalarda, daha sonra değişiklik yaparak, sera atıklarından biyokütle enerjisi (Biyolojik atıkların yakılarak enerjiye dönüştürülmesi) üretimi yapılmasına karar verdiklerini ve çalışmaların bu yönde hızla ilerlediğini söyledi.

Üretim yapılacak alanda altyapı, ulaşım ve çevre düzenlemesi gibi çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Söğüt, "Şu anda tesisin ekipmanlarının üretimine başlandı. 2016 yılı ilkbahar-yaz döneminde montaj işlemlerine başlanacak. Hedefimiz 2016 sonu itibarıyla da projenin faaliyete geçirilmesi. Böylece sera atıklarından Türkiye'de ilk olacak enerji üretimini gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da sera atıklarının büyük bir sorun olduğunu, bu sorundan kurtulurken ayrıca çevreye zarar vermeden bertarafı için çalıştıklarını ve elde olmayan sebeplerden dolayı gecikmeli de olsa gelinen aşamanın kendisini sevindirdiğini söyledi.

Kumluca'da tarımsal üretimin her geçen gün geliştiğini, buna bağlı olarak da atıkların arttığını belirten Çetinkaya, "Bu çalışma sayesinde sera üretimimizin değeri bir kat daha artacak. Seracılıktan elde edilen gelirin yanında, atıklarından da gelir elde edilerek ülke ekonomimize katkı sağlanacak. Çevremiz korumuş olacak. Böyle güzel ve örnek olacak projenin biran önce hayata geçmesini heyecan ve sabırsızlıkla bekliyorum" diye konuştu.