Kumluca'da Akdeniz meyve sineği ile mücadele başlatıldı

Kumluca'da Akdeniz meyve sineği ile mücadele başlatıldı
Kumluca'da Akdeniz meyve sineği ile mücadele başlatıldı
ANTALYA (AA) - Kumluca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, narenciye ürünlerinin ihracatında büyük soruna neden olan Akdeniz meyve...

ANTALYA (AA) - Kumluca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, narenciye ürünlerinin ihracatında büyük soruna neden olan Akdeniz meyve sineği ile mücadele başlatıldı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı Ziraat Mühendisi Esra Avcıoğlu, Akdeniz meyve sineğinin limon hariç tüm turunçgillerde büyük zararlara yol açtığını söyledi.

Zararlının meyvelerin olgunlaşma döneminde ürünlerin çürümesine, daha sonraki aşamalarda ise ürünlerin pazar kaybına yol açtığını ifade eden Avcıoğlu, "Bu zararlı yüzünden narenciye ürünlerimizin ihracatında sıkıntı yaşatmaktadır. Bu sorunları yaşamamak için ağustos ayından itibaren portakal bahçelerine tuzaklar asıyoruz. Bu tuzakları haftalık düzenli bir şekilde kontrol edeceğiz. Akdeniz meyve sineğinin varlığı tespit edildiği andan itibaren hemen üreticilerimizi uyararak gerekli mücadeleleri başlatacağız" dedi.

Çalışmanın amacının narenciye ürünlerinde kaliteyi artırmak ve zararlıdan kaynaklı ürün kayıplarını en aza indirmek olduğunu belirten Avcıoğlu, yapılan çalışmanın aynı zamanda üreticilerin zararlı konusunda önceden uyarılması konusunda da büyük fayda sağladığını bildirdi.