Kumluca'da bal bereketi

Kumluca'da bal bereketi
Kumluca'da bal bereketi
- Kumluca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın: - "Narenciye balı üretimi yapmak için ülke genelinden 140 bal üreticisi 30 bin kovanla Kumluca'ya geldi" - "Arı yetiştiricilerimiz son derece güzel ve uzun denilebilecek bir sezon geçirdiler. Buna bağlı olarak bal verimi de yüksek gerçekleşti"

ANTALYA (AA) - Kumluca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adem Aydın, narenciye balı üretimi yapmak için ülke genelinden 140 bal üreticisinin 30 bin kovanla ilçelerine geldiğini belirterek, "Arı yetiştiricilerimiz son derece güzel ve uzun denilebilecek bir sezon geçirdiler. Buna bağlı olarak bal verimi de yüksek gerçekleşti" dedi.

Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, arı yetiştiricileri ve bal üreticilerinin, uygun iklim koşulları dolayısıyla kış aylarında Kumluca'yı tercih ettiklerini söyledi. Baharın Kumluca'ya erken geldiğini anlatan Aydın, ayrıca narenciye balı tercih edenler için de bölgenin uygun olduğunu ifade etti.

İlçeye Türkiye genelinden 140 bal üreticisinin 30 bin kovanla geldiğini kaydeden Aydın, şöyle konuştu:

"Geçen yıllara göre arı yetiştiricilerimiz son derece güzel ve uzun denilebilecek bir sezon geçirdiler. Buna bağlı olarak bal verimi de yüksek gerçekleşti. Durum böyle olunca bal üreticilerimiz ilçemizden memnun ayrılıyorlar. İnşallah gelecek yıllarda da aynı şekilde olur. Ben tüm üreticilerimizin bol, bereketli bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum."

- "Bu yıl Kumluca'dan çok memnunuz" 

Ordu'dan gelen arı yetiştiricisi Arslan Ural, ekim ayında Kumluca'ya geldiğini, iklimin ılıman olması dolayısıyla yaklaşık 6 ay arılarını burada tuttuğunu, bu sürede de narenciye balı elde ettiğini söyledi. Bu yıl sezonun uzun geçmesinden memnun kaldıklarını ifade eden Ural, "Bu yıl Kumluca'dan çok memnunuz. Kumluca ılıman iklime sahip bir bölge. Burada iklime bağlı, her dönem arılarımız bal yapacak çiçek bulabiliyor. Bu yıl sezonu iyi geçirdik, bal üretimimiz ve arılarımızın sağlığı, güzel. Buradan Diyarbakır 'a gidiyoruz, duruma göre bir, iki bölge daha değiştireceğiz" dedi.

Kumluca Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve bal üreticisi Hidayet Gökçe de portakal bahçelerinde kalıntı bırakan zirai ilaç kullanmadıkları için arı yetiştiricilerinin ilçelerini tercih ettiklerine işaret etti.