Kumluca'da deve güreşleri öncesinde kortej düzenlendi

Kumluca'da deve güreşleri öncesinde kortej düzenlendi
Kumluca'da deve güreşleri öncesinde kortej düzenlendi
- İlçede hafta sonu gerçekleştirilecek deve güreşleri öncesinde deve sahipleri, develeriyle şehir merkezinde düzenlenen yürüyüşe katıldı

ANTALYA (AA) - Akdeniz'in en büyük deve güreşi olduğu belirtilen ve Antalya'nın Kumluca ilçesinde bu yıl 9'uncusu yapılacak deve güreşleri öncesinde deve sahipleri, develeriyle şehir merkezinde kortej yürüyüşe gerçekleştirdi.

Yürüyüşe Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Karakuş, güreş tertip komitesi üyeleri, deve sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

Kumluca Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından dernek yararına gerçekleştirilecek güreşlere Türkiye 'nin en pahalı güreş devesi olduğu ifade edilen Bodrum'dan Kaptan Mustafa'nın "Kanka" isimli devesinin yanı sıra yaklaşık 100 deve getirildi.

Kumluca Belediyesi Kültür Hanı önüne getirilen develer, davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Meydanı ve Gödene Caddesi'nde dolaştırıldı.

Çetinkaya, deve güreşlerinin Akdeniz ve Ege bölgelerinde bir Yörük kültürü olarak yaşatılmaya çalışıldığını söyledi.

Güreşlere katılacak deve sahiplerinden "Kanka" isimli devenin sahibi Kaptan Mustafa ise devesinin Türkiye'nin en pahalı devesi olarak gösterildiğini ifade etti.

Kendisi için devenin maddi değil, manevi değerinin önemli olduğunu dile getiren Kaptan Mustafa, "Deveciler olarak unutulmaya yüz tutmuş bir kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. Güzel güreşler olacağını ümit ediyorum, tüm güreşseverleri güreşlere bekliyoruz" dedi.