Kumluca'da heyelan

Kumluca'da heyelan
Kumluca'da heyelan
- Şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda, seralar ve zeytin bahçeleri zarar gördü, tedbir amacıyla bir evin boşaltılmasına karar verildi

ANTALYA (AA) - Kumluca'ya bağlı Güzören Mahallesi'nde şiddetli yağış nedeniyle heyelan meydana geldi.

Güzören Mahallesi Düzekin mevkisinde şiddetli yağış nedeniyle heyelan meydana gelmesinin ardından vatandaşlar, durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri, toprak kayması olan bölgeyi güvenlik şeridiyle çevirdi ve tedbir amaçlı bir evin boşaltılmasına karar verildi. 

 Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Güzören Mahallesi Muhtarı Selahattin Okur ve AK Parti İlçe Başkanı Arif Yavuzer, olay yerinde incelemelerde bulunuldu.

Muhtar Okur, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün öğlen saatlerinde küçük çaplı toprak kaymalarının başladığını ve bugün öğlen saatlerinde toprak kaymasının yaklaşık 200 dekarlık alanda etkili olduğunu söyledi.

Heyelan nedeniyle Süleyman Öztür'e ait yaklaşık 4,5 dekar sera ve Ramazan Öztürk'e ait 6 dekarlık zeytin bahçesinin zarar gördüğünü ifade eden Okur, "Mahallemizin sulama suyu kaynağının ters istikamete dönmesi sonucu heyelanın olduğunu tahmin ediyoruz. Heyelan bölgesi büyük bir afet alanı oldu. Hasar büyük. Tarlalar, arazi ve doğanın yapısı bozuldu. Belediyemiz ve ilgili kurumlarımız gerekli incelemeyi yaptılar. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

Heyelanda serası zarar gören Öztürk ise pazar öğle saatlerinde heyelanın küçük bir çatlakla başladığını ve geniş bir alana yayıldığını dile getirdi.

Bu arada vatandaşlar, zarar gören seralarındaki ürünlerini kurtarmaya çalıştı. Toprak kayması nedeniyle devrilen çam ağaçları ise kameralarca kaydedildi.