Kumluca'da kaçak inşaat yıkıldı

Kumluca'da kaçak inşaat yıkıldı
Kumluca'da kaçak inşaat yıkıldı
- Kumluca'nın Yazır Mahallesi'nde kaçak yapıldığı belirlenen ve belediye encümence yıkım kararı verilen inşaatın yıkımı gerçekleştirildi

ANTALYA (AA) - Kumluca Belediyesince kaçak olduğu gerekçesiyle bazı yapılar yıkıldı.

Yazır Mahallesi Keller mevkisinde Ramazan Başak'a ait araziye yapılan inşaatın Kumluca Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince yapılan incelemede kaçak olduğu belirlendi. Bunun üzerine mühürlenen inşaat hakkında belediye encümenince yıkılması yönünde karar alındı.

Yıkım kararı, belediye ekiplerince  makineleriyle jandarmanın güvenlik önlemi almasının ardından uygulandı.

Bu arada Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü ekipleri, arazideki kontrollerde başka kaçak yapılar da görerek, bunları da mühürledi ve tutanak tuttu. 

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, yaptığı açıklamada, kaçak yapılaşmaya kesinlikle müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Ekiplerin rutin olarak denetimlerini sürdürdüklerini belirten Çetinkaya, "Ekiplerimiz, kaçak yapılaşmayı tespit ettikten sonra inşaatı mühürlüyor. Sonra tutanak tutarak konuyu belediye encümenine havale ediyor. Encümen de yasal sürede toplanarak söz konusu inşaat hakkında yıkım kararı veriyor" dedi.

Son olarak yıkılan inşaat ile ilgili daha önce tutulan tutanağın ardından encümenin aldığı yıkım kararının uygulandığını dile getiren Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz günlerde bu inşaatla ilgili basında haberde çıktı. İlgili birimlerimiz bu haberi de ihbar kabul ederek inşaat bölgesinde incelemede bulundu. Bölgede kaçak yapılaşmanın devam ettiğini tespit ederek bu yapılar mühürlendi ve tutanak tutuldu. Bunlar belediye encümenine gönderilecek. Belediye olarak hiç kimsenin hukuk dışında bir yapılaşma yapmasına izin vermeyiz ancak bu konularda takip etmemiz gereken hukuki süreçler var. Bu süreçler çerçevesinde gereken tüm yaptırımları yapıyoruz."

Çetinkaya, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin kaçak yapılaşma ile ilgili yaptıkları son tespit hakkında belediye encümenin vereceği kararı da uygulayacaklarını kaydetti.