Kumluca'da "Neden Osmanlıca" konferansı

Kumluca'da "Neden Osmanlıca" konferansı
Kumluca'da "Neden Osmanlıca" konferansı
- Araştırmacı yazar Uçar: "Köklü medeniyetler, ancak dilleriyle yaşar"

ANTALYA (AA) - Kumluca Belediyesi ve Hayrat Vakfı ilçe temsilciliği tarafından "Neden Osmanlıca" konulu konferans gerçekleştirildi.

Kumluca Belediyesi Konferans salonunda gerçekleştirilen konferansta konuşan araştırmacı yazar Metin Uçar, günümüzde ana dil dışında farklı diller bilmenin her zaman insanlara artılar sağladığını, bin yıllık köklü bir tarihe sahip Osmanlı'nın torunları olarak, ecdadın kullandığı dili bilmenin onları iyi anlamayı sağlayacağını söyledi.

Günümüzde geçmiş dönemlerde yaşayan medeniyetler hakkında bilgi edinebilmek için o medeniyetlerin dillerinin, yazıtlarının araştırılıp incelendiğini ifade eden Uçar, Osmanlı'yı anlamak, onların düşünce ve fikirlerini ortaya koyabilmenin tek yolunun konuştukları dili ve yazıtlarını öğrenmekle mümkün olacağını anlattı.

Uçar, şöyle konuştu:

"Köklü medeniyetler ancak dilleriyle yaşar. Bizim çok köklü, bin yıllık geçmişi bulunan ecdadımızın kullandığı bir dilimiz var. Bu dil Osmanlıca'dır. Bugün övündüğümüz, üç kıtada hüküm sürdüğünü söylediğimiz ecdadımızın düşüncelerini, fikirlerini anlayabilmek için, onların konuştukları dili bilmemiz gerekiyor. Tabi ki başka dilleri de öğreneceğiz ancak tarihimizi, kültürümüzü iyi bilip anlamak istiyorsak Osmanlıca'yı bilmek zorundayız. (Dilimizin sınırları, dünyanın sınırlarıdır) söz bize bir dil bilmenin ne kadar önemli olduğunu en güzel göstergesidir."

Osmanlıca denildiğinde ilk akla Kur'an harflerinin geldiğini kaydeden Uçar, Osmanlıca'nın Kuran harfleri olmadığını ancak arasında benzerlik bulunduğunu, Osmanlıca öğrenin bir kişinin Kur'an'ı da okuyabileceğini vurguladı.

Konferans sonunda dinleyicilerin soruları cevaplandıran Uçar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeyle Osmanlıca'nın okullarda seçmeli ders olarak öğrenilebileceğini ifade etti.

Kumluca Belediyesi Meclis Üyesi Sait Kaya, konferans sonunda, Uçar'a günün anısında porselen çay seti hediye etti.