Kumluca'da yeni sezon için fide üretimi başladı

Kumluca'da yeni sezon için fide üretimi başladı
Kumluca'da yeni sezon için fide üretimi başladı
ANTALYA (AA) - Kumluca'da bulunan 14 modern fide üretim tesisinde örtü altı sera üreminde kullanılacak yeni sezon fidelerinin üretimine...

ANTALYA (AA) ? Kumluca'da bulunan 14 modern fide üretim tesisinde örtü altı sera üreminde kullanılacak yeni sezon fidelerinin üretimine başlandı.

Kumluca'da yeni sezon fide üretimin başlamasıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, fideliklerde denetimlerini artırdı.

Kumluca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adem Aydın , 2015-2016 örtü altı sebze üretim sezonu öncesi fide üretim tesislerinde üretimlerin başladığını, müdürlük olarak fideliklerde denetimleri artırdıklarını söyledi.

İlçede 14 modern fide üretim tesisi bulunduğunu bildiren Aydın, "Kumluca'mızın örtü altı sera üretiminin yanı sıra fide üretiminde de ülkemizde önemli bir yeri bulunuyor. Tesislerimizde yeni sezon hazırlıkları tamamlandı, çoğunda üretim başladı. Biz de denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz" dedi.

İlçede güz ve ilkbahar dönemi olmak üzere iki farklı dönemde sera üretimi yapıldığını anlatan Aydın, 52 bin dekar sera üretim alanının yarısında güz dönemi denilen erken üretimin yapılacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Fide üretim tesisi sorumlusu Fatoş Koyuncu da erken üretilen fidelerin bir bölümünün Kumluca dışında daha erkenci üretim yapan bölgelere gönderilmeye başlanıldığını belirtti.

Fideliklerde ekimi yapılan bir tohumun cinsi ve çeşidine göre ortalama bir ay içerisinde toprağa dikime hazır olduğunu dile getiren Koyuncu, şöyle konuştu:

"Çiftçilerimizin tercih ve isteklerine göre üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Şu anda yoğun bir üretim dönemindeyiz. Tesisimizde ürettiğimiz fidelerin ilk dönemlerinin teslimatlarını gerçekleştirdik, bu fideler Kumluca dışına daha erkenci olan bölgelere gönderildi. Kumluca içinde önümüzdeki haftadan itibaren tesisimizden fide teslimatlarına başlayacağız."


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Aydın

  ,

  Yeni Sezon

  ,

  Tarım

  ,

  Modern

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  sezon

  ,

  2015