Kumlucalı üreticiler ürünlerinin zarar görmesi için çabalıyor

Kumlucalı üreticiler ürünlerinin zarar görmesi için çabalıyor
Kumlucalı üreticiler ürünlerinin zarar görmesi için çabalıyor
- Üreticiler, soğuk hava nedeniyle ürünlerinin zarar görmemesi için seralarında soba yakarak sabaha kadar "don" nöbeti tutuyor

ANTALYA (AA) - Yurt genelinde yaşanan olumsuz hava koşullarından Kumluca'da üretim yapan çiftçiler de olumsuz etkindi.

İlçede 2 gündür etkili olan soğuk havadan seralardaki ürünleri korumak için gece sabaha kadar "don" nöbeti tutan çiftçiler, ısının 2 dereceye düşmesiyle seralarındaki odun sobası yaktı ve yağmurlama sistemlerini çalıştırdı.

Don nöbetine sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden çiftçiler, gündüzleri de seralarındaki ürünleri dona karşı koruyabilmek için soba ve odun hazırlığı yapıyor.

Serasında sabaha kadar don nöbeti tutan Alaattin Atalay, AA muhabirine, hava sıcaklığının akşam  erken saatlerde düştüğünü, sera içindeki ısıyı koruyabilmek için sobaları yaktıklarını söyledi.

Serasındaki ürünlerin bir yıllık emeği olduğunu dile getiren Atalay, "Geçimimizi seracılıkla sağlıyoruz. Olumsuz havalar herkes gibi bizi de etkiliyor. Hava sıcaklığı düştüğü zaman sabaha kadar seramızdaki ürünleri dona karşı koruyabilmek için soba yakıp nöbet tutuyoruz" dedi.

Öte yandan hava sıcaklığının yer yer sıfırın altında 3 dereceye kadar düştüğü Kumluca'da, seralardaki yağmurlama suları ve su birikintilerinin buz tuttuğu gözlendi.

Meteoroloji yetkilileri, Kumluca ve yöresinde soğuk havanın etkisinin azalarak da olsa 2 gün daha süreceğini bildirdi. 


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Akşam

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  meteoroloji

  ,

  zaman

  ,

  Karşı