Kumlucalılar Rhodiapolis Antik Kenti'ne yürüdü

Kumlucalılar Rhodiapolis Antik Kenti'ne yürüdü
Kumlucalılar Rhodiapolis Antik Kenti'ne yürüdü
- Kumluca Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğünce organize edilen yürüyüşe katılanlar, Rhodiapolis Antik Kenti içindeki amfitiyatroda mehteran konserini izledi

ANTALYA (AA) - Kumluca Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen, "Kumluca Rhodiapolis'i Keşfediyor" doğa yürüyüşüne, yaklaşık 500 kişi katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayan yürüyüşe katılanlar, ilçe merkezinden geçerek, yaklaşık dört kilometrelik antik kent yolundan Rhodiapolis'e ulaştı. Hafif yağmur altında gerçekleşen yürüyüşe katılanlara burada, kahvaltı ikram edildi.

Antik kentteki amfitiyatroda Kumluca Mehter Takımı tarafından gösteri sunuldu. Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da yaptığı konuşmada amaçlarının insanları hem spora alıştırmak hem de yürüyüş yapılan güzergahlar hakkında bilgi vermek olduğunu söyledi.

Yürüyüşe katılan Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, Rhodiapolis Antik Kenti'nin Kumluca ve Antalya açısından önemli bir yer olduğunu, dünyanın bilinen en zengin ve hayırsever insanı olan Opramoas'ın da burada yaşadığını söyledi.

Antik kentte 2006 yılında başlatılan kazıların halen devam ettiğini belirten Demirel, antik kentte Opramoas anıtı ile amfitiyatro restorasyonunun da sürdüğünü kaydetti.