Kurban Bayramı kutlanıyor

Kurban Bayramı kutlanıyor
Kurban Bayramı kutlanıyor
- Elmalı ilçesindeki Çalpınar Mahallesinde yaşayan vatandaşların uzun yıllardır topluca evleri dolaşarak sürdürdükleri bayramlaşma geleneği, bu yıl da devam etti

ANTALYA (AA) - Elmalı ilçesine bağlı Çalpınar Mahallesi'nde yüzyıllardır sürdürülen toplu bayramlaşma geleneği, bu yıl da devam etti.

Çalpınar Mahallesi'nde gerçekleştirilen bayramlaşma törenine Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Çalpınar Mahalle Muhtarı Soner Özkan ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Mahalle meydanında toplanan mahalle sakinleri, topluca mahalledeki evleri dolaşarak, vatandaşlarla bayramlaştı.

Bayramlaşma etkinliğine katılan Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, kendisinin ilk defa böyle bir etkinliğe katıldığını anlatarak, yapılan geleneğin son zamanlarda çokça ihtiyaç duydukları birlik, beraberlik, kardeşlik ve paylaşma ruhuna uygun bir gelenek olduğunu söyledi.

Bu geleneği devam ettirilerek gelecek nesillere aktarılması için yapılacak çalışmalara kendilerinin de destek vereceklerini ifade eden Öztekin, "Çalpınar Mahallemiz köklü gelenek ve göreneklerine bağlı güzel bir mahallemiz. Burada yüzyıllardır devam ettirilen güzel bir bayramlaşma geleneği var. Biz de bu güzelliğe ortak olmak, halkımızla bayramlaşmak üzere bu etkinliğe katıldık. İnşallah bu güzellikler daha nice yüzyıllar yaşatılır. Çünkü millet olarak buna çok ihtiyacımız var" dedi.

Çalpınar Mahalle Muhtarı Soner Özkan da, Çalpınar Mahallesi'nin yaklaşık 300 yıldır Elmalı'da yerleşim alanı olarak varlığını sürdürdüğünü, mahallelerinin de kurulduğu günden bu yana halkın bayramlarda topluca evleri dolaşarak bayramlaşması geleneğinin devam ettirildiğini söyledi.

Mahallede şu anda yaklaşık 130 hanede 500 kişinin yaşadığını ifade eden Özkan, şöyle konuştu:

"Bu güzel bayramlaşma geleneğimiz Ramazan Bayramlarında birinci gün, Kurban Bayramlarında ise ikinci veya üçüncü günü yapılır. Halkımıza mahalle meydanında toplanma saati verilir, burada toplanan halkımız tüm evleri tek tek dolaşarak bayramlaşılır. Mahallemizde yaşlı ve hastalarımız varsa özellikle ziyaret edilir, çocuklara şeker ve lokum dağıtılır. Güzel bir gelenek, birlik ve beraberliğimiz için bizler de bu geleneği yaşatmak istiyoruz." 


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Ramazan

  ,

  Belediye

  ,

  Kurban

  ,

  Birlik