KUTSO üyeleri Rusya'ya ihracat konusunu görüştü

KUTSO üyeleri Rusya'ya ihracat konusunu görüştü
KUTSO üyeleri Rusya'ya ihracat konusunu görüştü
ANTALYA (AA) - Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) yaş meyve ve sebze ticareti yapan firmalardan oluşan 9. Grup Meslek Komitesi, Rusya'ya yapılan...

ANTALYA (AA) - Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) yaş meyve ve sebze ticareti yapan firmalardan oluşan 9. Grup Meslek Komitesi, Rusya'ya yapılan ihracat konusunu görüşmek üzere toplandı.

Toplantıda konuşan Beykonak Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı İbrahim Uğur Çakır, bölgeden yapılan ihracatla ilgili yaşanan sıkıntıların yeni olmadığını söyledi.

Yaptıkları ticarete bakıldığında son 4 yıla hep Rusya kaynaklı olumsuzlukların damgasını vurduğunu anlatan Çakır, şöyle konuştu:

"Özellikle Rusya'nın 4 yıl önce büyük ihracat firmalarımızın hesaplarına el koymasıyla başlayan süreç, geçen yıl Rusya'da yaşanan ekonomik kriz ve devalüasyonla devam etti. Birçok irili ufaklı ihracat ve komisyoncu firmamız bu süreçten zarar gördü. Bu sezon başına geldiğimizde piyasalarının hareketlendiği ve Rusya'nın ekonomik krizinin etkilerinin azaldığı bir dönem yaşayacağız derken uçak krizi bu sürecin tuzu biberi oldu." 

Yaşanan krizin etkisinin daha az hissedilmesi için farklı pazar arayışının bir an önce başlaması üretici, komisyoncu ve ihracatçının bu konuda desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Çakır, özellikle ihracat firmalarının Rusya pazarına alternatif olacak pazarları aramaları ve yönelmeleri gerektiğini savundu. 

Toplantı sonunda proje danışmanları Fatma Palabıyık ve Zeynep Telli tarafından alternatif pazar oluşturmak, yurt dışı pazarlama programları ve alım heyetleri ile organizasyon yapmak, bireysel danışmanlık sağlamak ve alternatif pazarlara yönelim için 375 bin lira hibe imkanı sunan "Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirilmesi" projesi hakkında bilgi verildi.