Liderlerin zirvesinden sanatın zirvesine

Liderlerin zirvesinden sanatın zirvesine
Liderlerin zirvesinden sanatın zirvesine
- G20 Liderler Zirvesi nedeniyle ertelenen "16. Antalya Piyano Festivali", "52. Uluslararası Antalya Film Festivali" ve "2. Antalya Tiyatro Festivali" art arda gerçekleştirilecek

ANTALYA (AA) - Antalya'da, G20 Liderler Zirvesi nedeniyle ertelenen piyano, tiyatro ve film festivalleri sırasıyla gerçekleştirilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin önemli kültür etkinliklerinden biri olan ve zirvenin hemen ardından 18 Kasım'da başlayan 16. Antalya Piyano Festivali, 29 Kasım'a kadar sürecek.

Gürer Aykal'ın sanat yönetmenliğini üstlendiği festivalde, "Cazın Çılgın Kızı" diye nitelenen Hiromi ve dünyaca ünlü piyano ikililerinden Ufuk ve Bahar Dördüncü, "Sahnede İsyan" projeleriyle Antalya'daki ilk konserlerini de festival kapsamında verecek.

"Matrix", "Jurassic Park" ve "Beauty and the Beast" gibi filmlerin müziklerine imza atan Don Davis de Türkiye'deki ilk konserini gerçekleştirecek.

Türkiye'de ve uluslararası sahnelerde başarılarını kanıtlamış olan yetenekli genç sanatçılardan oluşan "Filarmoni Antalya Orkestrası" da vereceği ilk konserle müzikseverlerle buluşacak.

- Piyano biterken film festivali başlayacak

16. Antalya Piyano Festivali'nin kapanış gecesi, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin de açılış gecesi olacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda, 29 Kasım-6 Aralık 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek film festivalinde, uluslararası kategoride 10 film, ulusal kategoride ise 12 film ödül için yarışacak.

Festivalde, Erden Kıral, Ayşen Gruda ve Kayhan Yıldızoğlu'na "Yaşam Boyu Onur" ödülü verilecek. "Yıldırım Önal Anı Ödülü" ise bir yıl boyunca Tijen Par'a emanet edilecek. Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal da 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde özel bir sergiyle anılacak.

Festival kapsamında 10 filmden oluşan "Kısa Film Seçkisi" ile 12 filmden oluşan "Belgesel Film Seçkisi" de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

- Tiyatro Festivali ile yıl tamamlanacak

Film festivalinin sona ermesinin hemen ardından 2. Antalya Tiyatro Festivali başlayacak. 

7-15 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek organizasyonda, İstanbul prodüksiyonlarının yanı sıra Antalya'daki yerel tiyatroların oyunları da ücretsiz olarak sahnelenecek.

Festival, Antalya Kültür Merkezi ile sınırlı kalmayarak tüm şehre yayılacak. Festival boyunca ücretsiz oyunculuk atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Türkiye'de oynanan "ilk tek kişilik oyun" olan "Bir Delinin Hatıra Defteri", Genco Erkal'ın yorumuyla 50 yıl aradan sonra yeniden sahnede olacak.

Usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın yorumuyla tek perdelik oyun "Adalet, Sizsiniz" ile de yargının siyasallaştığı üç tarihi olay sahnelenecek.

Sultan Abdülhamid'in istibdat dönemini konu alan "İstibdat Kumpanyası", "Fosforlu" müzikali, "Basit Bir Ev Kazası", "Shirley" ve "Karanlık İşlet" oyunları da festival kapsamında sanatseverlerle buluşacak.