Lösemi hastası avukat için ilik aranıyor

Lösemi hastası avukat için ilik aranıyor
Lösemi hastası avukat için ilik aranıyor
- Antalya'da lösemi teşhisi konulan ve acil kemik iliği nakli olması gerektiği belirtilen Mehmet Özgür Özkan için avukat arkadaşları sosyal medyadan kan kampanyası başlattı - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da Dünya İlik Bankasından sağlanacak donör için prosedür işlemlerinin kolaylaştırılması amacıyla talimat verdiği bildirildi - Avukat Özgür Yılmaztürk: - "Özgür'ün bekleyecek zamanı yok. ?Arkadaşımızı hayata bağlayabilmek için seferber olduk, 8 yaşındaki Deniz'in babasız kalmamasını istiyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya'da lösemi hastası avukat Mehmet Özgür Özkan'ı hayata bağlayacak ilik için meslektaşlarınca sosyal medyadan kampanya başlatıldı. 

Antalya'da avukatlık yapan Mehmet Özgür Özkan'a yaklaşık 1,5 yıl önce lösemi (kan kanseri) teşhisi konuldu.

Yaklaşık bir yıl süren kemoterapi ve ilaç tedavisinin ardından sağlığına kavuştuğu söyleyen Özkan'ın rahatsızlığı mart ayında yeniden nüksetti. Bir çocuk babası Özkan'ın kemik iliği nakli olması gerektiğinin söylenmesi üzerine avukat arkadaşları devreye girerek, kampanya başlattı.

Önce Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) tarandı, buradan olumlu sonuç çıkmayınca Dünya İlik Bankasına başvuruldu. Almanya'nın Frankfurt kentinden uyumlu ilik bulunduğu ancak iliğin Türkiye'ye getirilebilmesinin prosedürler gereği zaman alacağı belirtildi. 

- Meslektaşları seferber oldu

Mehmet Özgür Özkan'ın meslektaşlarından Özgür Yılmaztürk, prosedürlerin hızlanması için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinden Dünya İlik Bankası'na donör için başvuru yapıldığını belirten Yılmaztürk, "Biz prosedür işlemlerin sürdüğünü, iliğin geleceğini, Özgür'ün kurtulacağını umut ederken, Özgür'ün normal süreci bekleyecek zamanının kalmadığını, kemoterapilere dayanamadığını, bir an önce naklinin yapılması gerektiğini öğrendik" dedi. 

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi yetkililerinin kendilerine gerekli başvurunun yapıldığı, Almanya'dan haber beklendiği yönünde açıklamada bulunduklarını aktaran Yılmaztürk, işlemlerin hızlandırılması için Almanya'da Türk-Sağlık Vakfı Başkanı Yaşar Bilgin aracılığıyla DKMS Kemik İliği Bağış Bilgi Bankası'na ulaştıklarını kaydetti. 

Ancak buradan kendilerine herhangi bir başvuru yapılmadığı yönünde bir açıklama ile karşılaştıklarını ifade eden Yılmaztürk, tekrar Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi yetkililerine ulaşarak konuyu aktardıklarını, yeniden başvuru yapmalarını sağladıklarını bildirdi. 

- "Özgür'ün bekleyecek zamanı yok"

Süreci hızlandırmak için ülke genelinde de sosyal medyadan kan kampanyası başlattıklarını söyleyen Yılmaztürk, şunları söyledi:

"Almanya'dan iliğin ne zaman geleceğini, geldiğinde Özgür'ün kurtulup kurtulmayacağını bilmiyoruz. Özgür'ün bekleyecek zamanı yok. Arkadaşımızı hayata bağlayabilmek için seferber olduk, 8 yaşındaki Deniz'in babasız kalmamasını istiyoruz. Bunun için sosyal medyadan başlattığımız kampanyaya herkesin duyarlılık göstermesini bekliyoruz."

Umutlarını yitirmediklerini dile getiren Yılmaztürk, Özkan'ın bu mücadeleden zaferle çıkmasını istediklerini dile getirdi.

Ayrıca Türkiye'de çok ciddi lösemi hastası bulunduğuna işaret eden Yılmaztürk, herkesin Kızılay'a üye olması yönünde çağrıda bulundu.

- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, devreye girdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Mehmet Özgür Özkan için Almanya'dan beklenen kemik iliği işleminin hızlandırılması ve gerekli her türlü kolaylığın gösterilmesi amacıyla talimat verdiği bildirildi.

Bakan Çavuşoğlu'nun Özkan'ın sağlığına kavuşabilmesi için Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden konuyla ilgilenmelerini istediği kaydedildi.