Lyrboton Kome Antik Kent'te kazı çalışmaları başlıyor

Lyrboton Kome Antik Kent'te kazı çalışmaları başlıyor
Lyrboton Kome Antik Kent'te kazı çalışmaları başlıyor
ANTALYA (AA) - Kepez Bölgesi'nde bulunan tarihi Lyrboton Kome Antik Kenti'nde kazı çalışması için gerekli ruhsatın alındığı ve kazı çalışmalarının...

ANTALYA (AA) - Kepez Bölgesi'nde bulunan tarihi Lyrboton Kome Antik Kenti'nde kazı çalışması için gerekli ruhsatın alındığı ve kazı çalışmalarının yapılacağı bildirildi.

Kepez Belediyesinden yapılan açıklamada, Kepez ilçesinin tarih turizminden gerekli payı alması için Lyrboton Kome Antik Kenti'nin restorasyon çalışmalarının başlayacağı belirtildi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Lyrboton Kome Antik Kent restorasyon çalışmalarının Antalya'nın değerine değer katacak ve alanını yaşayan bir arkeoparka dönüşeceğini, bunun için belediye ekiplerince antik kent çevresinde bitki temizliği, çevre düzenlemesi çalışmalarının tamamlanmasıyla restorasyon çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla Antalya ekonomisine Kepez'in de katkı sağlayacağını vurgulayan Tütüncü, "Antalya alternatif bir turizm merkezine kavuşacak. Arkeolojik kazıyla ilgili ruhsat alındı. Müze ile önümüzdeki günlerde arkeolojik kazıya başlayacağız. Burayı bir yıl içinde ziyarete açmış olacağız. Antalya'nın ilk ve tek arkeoparkı olarak halka kazandırılacak" ifadelerini kullandı.

Belediyelerin sadece yol, park gibi yatırımlarla değil, şehirlerine değer katacak yatırımlarıyla öne çıkmaya başladığını anlatan Tütüncü, şunları kaydetti:

 "Halkın hayatını kolaylaştırıcı kamu yatırımlarının yanında bu tip kentin değerini arttırıcı çalışmalar yapıyoruz. Hemşehrilerimiz tarihle, Antalya'nın panoramik görüntüsüyle buluşacak. Antik kentlerin turizme açılmasının şehirlerimizin ekonomik olarak hareketlenmesiyle sonuçladığını gösteriyor. Seçimlerde verdiğimiz sözlerden birisi, bu kentin turizme kazandırılmasıydı. Kepez'in turizmle buluşması noktasında önemli bir merkez olacak. Artık Kepez'i turizmle buluşturmak, bu tip yatırımlarla mümkün olacak. Elimizin altında çok önemli değer var ve bunu değerlendireceğiz." 

Antik kentin turizme kazandırılması projesini arkeolog Prof. Dr. Nevzat Çevik, Antalya Arkeoloji Müzesi Müdürü Mustafa Demirel ve teknikten sorumlu yardımcısı Sebahat Adanır yürütüyor.