Mahalleli ve pazarcılar, ürünleri sokağa döktü

Mahalleli ve pazarcılar, ürünleri sokağa döktü
Mahalleli ve pazarcılar, ürünleri sokağa döktü
- Antalya'da Kızıltoprak Mahallesi'nde cuma günleri kurulan pazarın Muratpaşa Belediyesince kaldırılmasına tepki gösteren pazarcılar, ürünlerini sokağa dökerek karara tepki gösterdi

ANTALYA (AA) - Muratpaşa Belediyesi tarafından Kızıltoprak Mahallesi'nde cuma günleri kurulan pazarın kaldırılmasına tepki gösteren pazarcılar ve mahalle sakinleri, eylem yaptı. 

Muratpaşa Belediyesi zabıta ekipleri, sabah saatlerinde Kızıltoprak Mahallesi 973 Sokak'a gelen pazarcıların alana girmelerine izin vermedi. Bunun üzerine bölgede bekleyerek alkışlarla eylem yapan pazarcılara mahalle sakinleri de destek verdi. Bölgeye alışveriş yapmaya gelen mahalle sakinleri, pazarlarını geri istediklerini belirterek imza kampanyası başlattı. 

Bazı pazarcılar da tepki için ürünlerini sokağa döktü. Esnaf ve mahalle sakinleri uzun süre, "Pazarımızı geri istiyoruz. Muratpaşa Belediyesi sesimizi duysun" şeklinde slogan attı.

- "Ben seni gerekirse sırtımda taşırım annem"

Bu sırada sokağa dökülen ürünleri Muratpaşa Belediyesine bağlı zabıta ekipleri kaldırdı. Zabıta Müdürlüğü Pazar Amiri Mustafa Muzaç, başka bir yere yapılan kapalı pazarın düzenli tezgahları olduğunu, engelli, yaşlı ve hamile vatandaşların burada rahatlıkla alışveriş yapabileceğini belirtti. Muzaç, modern bir pazar yeri yapıldığını, halkın ve pazarcıların pazar yerinden memnun kalacağını ifade etti. 

Muzaç'ın yanına gelen 82 yaşındaki Ümmü Alp, ayağından ameliyat olduğunu, yeni yapılan pazara gitmekte zorluk yaşayacaklarını söyledi. Alp, "Mahallede çok sayıda yaşlı yaşıyor. Bizim için bari bu pazarı kaldırmayın oğlum. Sen benim oğlum sayılırsın. Bize yapmayın bunu" diyerek Muzaç'a sarıldı.

Muzaç ise "Ben seni gerekirse sırtımda taşırım annem. Projede bildiğim kadarıyla yaşlılar için servis hizmeti de var" ifadesini kullandı.

Mahalle sakinlerinden Mümine Özen ise 30 yıldır mahallede yaşadığını, pazarın 20 yıldan fazladır kurulduğunu anlattı. Pazarlarının esnafıyla mahalle sakinleriyle manevi duyguları yaşayan ortak bir  yaşam noktası haline geldiğini dile getiren Özen, "Buradaki pazarcılar köylerden gelen ve kendi ürettiklerini satan insanlar. Mahallemiz de yıllardır birbirini tanıyan insanlar. Burada pazarcılarla  aile gibi olduk. Bu pazarda küçük bir olay dahi olmuyor. Pazarımızın kaldırılmasını istemiyoruz" diye konuştu. 

Mahalle sakinleri ve pazarcılar, bir süre daha bölgede bekledikten sonra dağıldı.