Manavgat 3. Susam Ürünleri Yarışması

Manavgat 3. Susam Ürünleri Yarışması
Manavgat 3. Susam Ürünleri Yarışması
- Türk mutfağı yemekleri, susamlı yemekler, sebze oymacılığı ve dekorasyon, bayat ekmekten yapılan ürünler ile yöresel yemekler yarışmasına 44 yarışmacı katıldı

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu, Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Manavgat Aşçılar Derneği işbirliğinde "Manavgat 3. Susam Ürünleri Yarışması" gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu bahçesinde düzenlenen yarışmanın açılış töreninde konuşan Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Manavgat susamının marka olması yolunda önemli adımlar atıldığını söyledi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından Manavgat susamının coğrafi işaretinin alınması konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Bulgurlu, " Altın susam" olarak adlandırılan Manavgat susamı ile ilgili tanıtım çalışmalarının önem taşıdığını kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hacer Bakır Sert ise Manavgat susamının tanıtımı için her yıl susam ürünleri yarışması düzenlediklerini anlattı. 

Bu yılki yarışmanın geçen yıllara göre daha kapsamlı olduğunu dile getiren Sert, "Bu yılki yarışmaya 5 kategoriden 44 yarışmacı katıldı. Ayrıca Garnizon Komutanlığı mutfak personeli de ilk defa yarışmada yer aldı" dedi.

Manavgat Aşçılar Derneği Başkanı İsmail Karataş da bu yıl susamlı yemek yarışmasının daha zengin görseller ve tatlarla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Daha sonra yarışmacılar, Türk mutfağı yemekleri, susamlı yemekler, sebze oymacılığı ve dekorasyon, bayat ekmekten yapılan ürünler ile yöresel yemekler dalında yaptıkları ürünleri jüri üyelerinin beğenisine sundu. 

Yarışma sonunda bayat ekmekten yapılan yemekler dalında Ahmet Güler, Türk mutfağı yemekleri dalında Sezer Işık, yöresel ürünler kategorisinde Nermin Gök, sebze oymacılığı alanında Ersin Cengiz, susamlı yemeklerde Ömer Aydın birinci oldu.

Yarışmanın ardından jüri üyelerine teşekkür belgesi, dereceye girenlere ise çeşitli hediyeler verildi.

Programa İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Albay Enver Suntur, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Turgay Akar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.