Manavgat Irmağı taştı, iş yerlerini su bastı

Manavgat Irmağı taştı, iş yerlerini su bastı
Manavgat Irmağı taştı, iş yerlerini su bastı
- Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir haftadır aralıklarla süren yağış nedeniyle su seviyesi yükselen Manavgat Irmağı'ndaki taşkın sonucu Manavgat Şelalesi'ndeki bazı tesisleri su bastı

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir haftadır aralıklarla süren yağış nedeniyle su seviyesi yükselen Manavgat Irmağı'ndaki taşkın sonucu Manavgat Şelalesi'ndeki bazı tesisleri su bastı.

Manavgat'ta bir haftadır aralıklarla etkisini gösteren sağanak, Manavgat Irmağı'nda su seviyesinin yükselmesine neden oldu. Suyun yükselmesiyle her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Manavgat Şelalesi'nde alt ve üst kısımlardaki su seviyesi eşitlendi. Şelale tesislerinde birçok yerini su basarken, işletme sahipleri önceden yapılan uyarılarla iş yerlerini boşaltarak mallarını kurtardı.

Manavgat Şelalesi tesislerinde çalışan Mehmet Akman, son üç gündür Manavgat Irmağı'nın yükseldiğini ve bugün su seviyesinin daha da yükselerek iş yerlerini su bastığını belirtti. Jandarmanın taşkın uyarısına karşı iş yerlerindeki malları tahliye ettiklerini anlatan Akman, "Yaklaşık burada seyyar tezgahlarla 15 iş yeri bulunuyor. Uyarı gelince iş yerleri boşaltıldı. Önceden haberimiz olduğu için büyük bir zararımız olmadı" dedi.

DSİ yetkilileri ise aşırı yağış yüzünden Manavgat ve Oymapınar barajlarında su seviyelerinin yükseldiğini belirtti. 

Oymapınar Barajı'na saniyede 600 metreküp su girdiğini, bu barajdan da ırmağa 600 metreküp su salındığını belirten yetkililer, Naras Barajı'ndan ise saniyede 50 metreküp su bırakıldığını ve ırmaktan yaklaşık 650 metreküp su geçtiğini bildirdi. Barajlardaki su seviyesinin düşürülmesi için suyun salındığını belirten yetkililer, Naras Barajı'nın yapılmasıyla Naras Çayı'ndan gelen kontrolsüz suyun oluşturabileceği büyük taşkınların önüne geçildiğini kaydetti.