Manavgat MATSO Turizm Fakültesi için protokol

Manavgat MATSO Turizm Fakültesi için protokol
Manavgat MATSO Turizm Fakültesi için protokol
- Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası ile Akdeniz Üniversitesi arasında Manavgat MATSO Turizm Fakültesi için protokol imzalandı

ANTALYA (AA) - Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından yaptırılacak Manavgat MATSO Turizm Fakültesi için Akdeniz Üniversitesi ile protokol imzalandı.

MATSO Otogar Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza törenine, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hacer Bakır Sert, oda başkanları, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Kurtcephe, Türkiye 'de tüm illerde üniversite kurulduğunu, artık ilçelerde üniversitelerin kurulması için başvuruların yapıldığını belirterek, "Alanya'da kurulacak Alaaddin Keykubat Üniversitesi meclisten çıkmak üzere. Alanya'da kurulacak üniversite gündeme gelince ardından Bandırma ve İskenderun da harekete geçti. Bandırma Üniversitesi ve İskenderun Üniversitesi tasarıları hazırlandı ve meclise sunuldu" dedi.

Akdeniz Üniversitesi olarak hedeflerinin, Alanya, Manavgat, Serik ve Kumluca'da birer devlet üniversitesinin kurulmasına zemin oluşturmak olduğunu dile getiren Kurtcephe, şöyle konuştu:

" Bugün Manavgat'ta kurulacak turizm fakültesi de bu üniversitenin bir ayağını oluşturuyor. Manavgat'ta mutlaka bir üniversite kurulmalıdır. 200 bin yatak kapasitesiyle milyonların ziyaret ettiği ve milyar dolarların kazanıldığı Manavgat'ta neden bir bilim yuvası, neden bir üniversite olmasın? Manavgat artık daha büyük düşünerek yeni kampüs alanlarını da şimdiden oluşturması gerekiyor." 

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş ise turizm fakültesiyle ilgili süreç hakkında katılımcılara bilgi verdi. 

Yaklaşık iki yıl süren çalışmalar sonucunda protokol aşamasına gelindiğini ifade eden Boztaş, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti. Boztaş, protokolün imzalanmasının ardından belediyeden alacakları ruhsatla ihalesini yaparak bir yıl içinde fakülte binasını tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Fakülteyi Manavgat'ta kurulacak devlet üniversitesinin de bir adımı olarak gördüklerini vurgulayan Boztaş, "Belediyemizden imarı geçen 53 bin 600 metrekare alan üniversite kampüs alanı olarak ayrıldı. Biz MATSO olarak 5 bin metrekaresini kullanacağız. Buraya daha birçok fakülte yapılabilir. Bunun için Manavgat'ta hayırsevere fakülte yapmaları için çağrıda bulunuyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Manavgat MATSO Turizm Fakültesi için Kurtcephe ve Boztaş protokolü imzalandı.