Manavgat'ta yaşayan yabancılar için iftar

Manavgat'ta yaşayan yabancılar için iftar
Manavgat'ta yaşayan yabancılar için iftar
ANTALYA (AA) - Manavgat Müftülüğü tarafından, ilçede yaşayan yabancılar için iftar programı düzenlendi.Bir restoranda yapılan iftara, Manavgat...

ANTALYA (AA) - Manavgat Müftülüğü tarafından, ilçede yaşayan yabancılar için iftar programı düzenlendi.

Bir restoranda yapılan iftara, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, din görevlileri, yerleşik Alman, İngiliz, İtalyan ve Rus misafirler ve aileleri katıldı. İftar öncesi Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi. Ezanla birlikte iftar yapan davetlilere İngilizce, Almanca ve Rusça sunum yapıldı.

Müftü Hasan Hayri Yaşar iftarda yaptığı konuşmada, Manavgat'ta oluşturdukları dostluk ve kardeşliğin bir ömür boyu sürmesini temenni etti.

Dili, rengi, dini, ırkı ne olursa olsun hiçbir ayrım gözetilmeden her insanın Allah katında aynı olduğunu belirten Yaşar, şöyle konuştu:

"Farklılıklarımız, düşmanlığa dayalı ayrışma ve çekişme nedeni değil, birlikte yaşadığımız toplumda birbirimizle tanışma kaynaşma ve dayanışma sebebi olarak algılamalı ve her insan karşısındakini Yunus Emre'nin ifadesiyle 'yaratılanı severiz yaratandan ötürü' prensibi ile değerlendirmelidir. Ramazan ayı kaybettiğimiz değerleri yeniden kazanmak, özümüzde var olan iyilik ve insani duyguları fiiliyata geçirmek için önemli bir fırsattır. Ramazan ayının tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum."

Yabancılar için üç yıl önce başlattıkları iftar programını bu yıl da devam ettirdiklerini anımsatan Yaşar, katılım sayısının her geçen yıl arttığını, bundan da büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

İftara katılan Alman Hans Albert Helmez, Türkiye 'de 2,5 yıldır yaşadığını ve geçen sene de iftara katıldığını belirterek, organizasyondan dolayı Manavgat Müftülüğüne teşekkür etti.  

Alman İra Engel de ilk defa Müslümanların iftarına katıldığını ve çok mutlu olduğunu belirterek, "Burada İslamiyet ve ramazan hakkında bilgi verildi. Burada olmak, bilgi almak çok hoşuma gitti. İslam dini hakkında önümüzdeki günlerde daha çok bilgi almak istiyorum. Burada yaşadığımız için İslam dinini ve etrafı yakından tanımak istiyorum" dedi.

İngiliz Grant Stclair Armstorng ise 2005 yılından bu yana Türkiye'de yaşadığını belirterek, "Organizasyondan çok mutlu oldum. Güzel bir ortam oldu, benim için ilginçti" değerlendirmesinde bulundu.