MATSO Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı

MATSO Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı
MATSO Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı
- MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat'ın turizm gelirinin 29 ülkeden fazla olduğunu söyledi

ANTALYA (AA) - Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ekim ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, yaptığı konuşmada, Dünya Turizm Örgütü'nün hazırladığı 2015 yılı turizm raporundaki geçici verilere değinerek, Türkiye'nin gelen turist bakımından dünyada 6'ncı ve Avrupa'da 4'üncü sırada yer aldığını bildirdi.

Turizm geliri bakımından ise Türkiye'nin dünyada 12'nci, Avrupa'da ise 6'ncı sırada yer aldığını kaydeden Boztaş, "Bu da turizm politikamızı yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini göstermektedir" diye konuştu.

Manavgat'ın 2014 yılı itibarıyla Avrupa sınıflamasında 54 ülke içinde 29 ülkeden daha fazla turizm gelirine sahip olduğunun altını çizen Boztaş, şöyle devam etti:

"Manavgat 3 milyar 735 milyon dolar gelir ile 29 ülkeden daha fazla gelire sahip olmuştur. Bu ülkelerden bazıları ve turizm gelirleri İzlanda 1 milyar 358 milyon dolar, Estonya 1 milyar 434 milyon dolar, Litvanya 1 milyar 440 milyon dolar, Ukrayna 1 milyar 612 milyon dolar, Arnavutluk 1 milyar 705 milyon dolar, Romanya 1 milyar 813 milyon dolar, Azerbaycan 2 milyar 432 milyon dolar, Slovenya 2 milyar 719 milyon dolardır. Rapordaki veriler ışığında Manavgat ayrıca dünya turizm gelirinin yaklaşık yüzde 0,3'ünü Avrupa'nın da yaklaşık yüzde 0,7'sini sağlamıştır."

Boztaş, Antalya'ya ocak-ekim döneminde gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 düşüş yaşandığını kaydetti.