MATSO, esnafın sorunları için bilimsel çalışma başlattı

MATSO, esnafın sorunları için bilimsel çalışma başlattı
MATSO, esnafın sorunları için bilimsel çalışma başlattı
ANTALYA (AA) - Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), üyelerinin yaşadığı sorunları çözüme ulaştırmak amacıyla her sektördeki üyeleriyle telefon...

ANTALYA (AA) - Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), üyelerinin yaşadığı sorunları çözüme ulaştırmak amacıyla her sektördeki üyeleriyle telefon ve saha çalışması yaptırarak bilimsel bir rapor hazırlatıyor. 

Üyelerin sorunlarının tespit edildiği rapor, çözüm üretilmesi için ilgili mercilere iletilecek. İlk olarak geçen ay MATSO yönetimi tarafından her sektöre yönelik bir personel, üye temsilcisi olarak atandı. Üye temsilcisi personel, her sektördeki oda üyelerini telefonla arayarak talep ve sorunlarını not aldı. Çalışmada sorun tespitinin yanı sıra oda ile üyeler arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi ve eksiklerin giderilmesi de amaçlandı.

Çalışmaların ikinci ayağında ise OMC Türkiye Danışmanlık firması ile anlaşan MATSO, üyelerinin sorunlarını yerinde inceleyerek tespit etmek amacıyla anket ve birebir görüşerek saha çalışması yapacak. İlk olarak Side Yarımadası'nda başlatılan çalışmalara MATSO 1. Meslek Komitesi Başkanı Murat Güven ve MATSO personeli de katıldı. Hazırlanan anketlerin doldurulduğu çalışmada birebir üyelerin sorunları ve önerileri de dinlenerek not alındı. Çalışmanın ikinci gününde ise Ilıca-Kumköy, Evrenseki, Çolaklı, Gündoğdu'da bulunan çeşitli sektörlerdeki oda üyeleri ziyaret edilerek sorunları dinlendi ve anketler yapıldı.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, yaptığı açıklamada, üyelerinin sorunlarını tespit etmek ve sorunların çözümleri için bilimsel bir rapor hazırlatmak amacıyla çalışma başlattıklarını belirterek hazırlanan raporların gerekli birimlere iletileceğini söyledi.

 Çalışmalara personelden her gruba birer üye temsilcisi atayarak başladıklarını ifade eden Boztaş, şunları kaydetti:

"Turizmdeki yaşanan düşüş nedeniyle esnafımızın sıkıntıda olduğunu tespit ettik. Ardından oda olarak OMC firması ile anlaşarak üyelerimizin sıkıntılarını yerinde tespit etmek ve bilimsel bir çerçeveye oturtmak amacıyla saha çalışmasına başladık. İlk olarak Side'de başladığımız çalışmada üyelerimizi iş yerinde OMC firması ile oda personelimiz ve bir de komite başkanımız ile ziyaret ettik. Ziyaretlerde üyelerimiz ile yapılan anketin yanı sıra sorunları ve önerilerini de not aldık. Diğer günlerde ise çalışmalarımızı Ilıca-Kumköy, Evrenseki, Çolaklı Gündoğdu bölgesinde gerçekleştirdik. Yapılan çalışmalarda turizme dayalı iş yapan küçük ve orta esnafımız ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bunlar ekonomik sıkıntıların yanı sıra personel, eğitim gibi birçok sıkıntı bulunuyor."  

Boztaş, çalışmaların önümüzdeki günlerde Kızılağaç bölgesinde süreceğini bildirdi.