MATSO Haziran Ayı Meclis Toplantısı yapıldı

MATSO Haziran Ayı Meclis Toplantısı yapıldı
MATSO Haziran Ayı Meclis Toplantısı yapıldı
ANTALYA (AA) - Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, gerçekleştirildi.  MATSO Meclis...

ANTALYA (AA) - Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, gerçekleştirildi.  

MATSO Meclis Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, ilçede bir yıl içerisinde yabancıya yönelik konut satışında yüzde 60,9 düşüş yaşandığını, yerleşik yabancıların ise Türklere konut satışının yüzde 150 arttığını söyledi.

Bunun yatırım yapan yerleşik yabancıların konutlarını satarak ilçeyi terk ettiğini gösterdiğini ifade eden Boztaş, "Yabancıya konut satışı ülke genelinde artarken Antalya ve Manavgat'ta 2015 yılının ilk dört ayında düşüş eğilimi var. Manavgat'ta konuta yatırım yapan yabancıların sayıları azalıyor. Bu durum inşaat ve emlak sektörünü olumsuz etkileyecektir" dedi.

Türkiye , Antalya ve Manavgat'ın konut satış rakamlarıyla ilgili bilgi veren Boztaş, şunları kaydetti:

"Türkiye'de 2014 yılı Ocak-Nisan döneminde yabancıya 5 bin 194 konut satışı yapılırken, bu rakam 2015 yılı Ocak-Nisan döneminde yüzde 17,7 artarak 6 bin 115 olmuştur. Antalya'da 2014 yılı Ocak-Nisan döneminde yabancıya bin 886 konut satışı yapılırken, bu rakam 2015 yılı Ocak-Nisan döneminde yüzde 9,5 düşerek bin 706'ya geriledi. Manavgat'ta ise 2014 yılı Ocak-Nisan döneminde yabancıya 69 konut satışı yapıldı. 2015 yılı ocak-nisan döneminde bu rakam yüzde 60,9 gerilemeyle 27'ye düştü."

Turizm sektörü ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Boztaş, 2015 yılının ilk 5 ayında Antalya'ya gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 düşüş yaşandığını bildirdi.

Yılın ilk 5 ayında Alman turist sayısında yüzde 13,4 artış yaşandığına dikkati çeken Boztaş, Antalya'ya gelen Rus turist sayısının ise yüzde 32,4 düştüğünü ifade etti.

Antalya'ya gelen Alman turist sayısının 2014 yılı Ocak-Mayıs döneminde 767 bin 694 iken, bu rakamın 2015 yılı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 13,4 artarak 870 bin 392'ye çıktığını anlatan Boztaş, "Antalya'ya gelen Rus turist sayısı 2014 yılı Ocak-Mayıs döneminde 802 bin 821 iken, bu rakam 2015 yılı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 32,4 düşerek 542 bin 446 oldu. Türkiye'ye 2015 yılı Ocak-Mayıs döneminde gelen yabancı turist sayısı yüzde 1,2 gerileyerek 10 milyon 903 bin 146'dan, 10 milyon 771 bin 645'e düştü" diye konuştu.

Boztaş, 7 Haziran seçimlerin ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, şöyle konuştu:

"Katılımın yüksek olduğu seçimde milletin tercihiyle hiçbir siyasi parti  tek başına hükümeti kuramadı. Türkiye, önemli hedefleri olan, siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda daima ilerisini hedeflen büyük bir ülke olduğunun altını çizen Boztaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ortak bir aklın, anlayışın, uzlaşma kültürünün hakim olduğu bir Türkiye, önüne koyduğu hedefleri yakalama noktasında daha da avantajlı olacaktır. Hepimiz bu büyük ve güzel ülkenin kalkınması, refah ve yaşam seviyesinin daha da artması adına üzerimize düşeni yapmalıyız. Meclis Başkanlığı seçiminin ardından hükümet kurma çalışmalarının başlaması ile siyasi partilerin siyasi hırslarından arınıp, asgari müşterekler de anlaşarak tüm konuları ele alıp uzlaşma sağlayarak hükümeti bir an önce kurmaları gerekmektedir. Ülkemizin menfaati de bunu gerektirmektedir. Ülkemizde hepimizin bildiği gibi 1,5 yılda 3 seçim gerçekleşmiştir. Bu seçimler nedeniyle yeteri kadar siyasi ve ekonomi sorunların çözümü ele alınamamıştır. Siyasi uzlaşma sağlanarak hükümetin bir an önce kurulması ülkemizde siyasi ve ekonomide çözülmesi gereken konulara dönmesi elzemdir."