Mavi ışık hastası Mustafa bebek, hayatını kaybetti

Mavi ışık hastası Mustafa bebek, hayatını kaybetti
Mavi ışık hastası Mustafa bebek, hayatını kaybetti
- Konya'da "mavi ışık hastalığı" olarak bilinen crigler najjar sendromuyla doğan 8 aylık Mustafa bebek, Antalya'da babasından yapılan karaciğer nakli ameliyatı sırasında yaşamını yitirdi

ANTALYA (AA) - Konya'da yaşamak için her gün 6 saat mavi ışık tedavisi gören 8 aylık Mustafa Dutar, babasından alınan karaciğerin nakli sırasında hayatını kaybetti.

Ev kadını Ayşe (34) ile fırında çalışan Murat Dutar (35) çiftinin üçüncü çocukları Mustafa'ya, doğuştan, nadir görülen crigler najjar sendromu teşhisi konuldu.

Her gün mavi ışık tedavisi görmesi gereken bebekleri için aile , bir doktorun yardımıyla evlerine fototerapi cihazı aldı. Dutar çifti, Mustafa'yı her gün 6 saat mavi ışıkta tutmaya başladı.

Cihazdan çıktıktan hemen sonra vücudu yeniden sararmaya başlayan Mustafa bebeğin yaşaması için karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Karaciğerini vermek için gönüllü olan baba Murat Dutar, 8 aylık oğluyla nakil için Antalya'ya geldi.

- Babaya acı haberi doktorlar verdi

Minik Mustafa, tetkiklerin ardından kentteki özel bir hastanede gerçekleştirilen ameliyatta, babasından nakledilen karaciğeri vücudunun kabul etmemesi üzerine hayatını kaybetti.

Aile, minik Mustafa'nın ölümüyle büyük üzüntü yaşadı. Ameliyattan çıkan babaya, acı haber doktorlar ve yakınları tarafından verildi.

Hastane yetkilileri ise hasta mahremiyeti nedeniyle konuyla ilgili açıklama yapmak istemediklerini bildirdi.

- Anne "Henüz kendi rengini göremedim" demişti

Konya'da yaşayan aile, yaklaşık bir ay önce AA muhabirine yaptıkları açıklamada, mavi ışık veren cihazı bulduklarında "Çocuğun oyuncağa sevindiği gibi sevindiklerini" söylemişti.

Anne Ayşe Dutar, teninde "iğne ucu kadar da olsa beyaz görse" sevindiği oğlunun henüz kendi rengini göremediğini anlatmıştı. Baba Murat Dutar ise oğlunun durumunu gördükçe vicdan azabı duyduğunu belirtmişti.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  KONYA

  ,

  haber

  ,

  Beyaz

  ,

  Mavi

  ,

  Aile

  ,

  açıklama

  ,

  nakil