Medya Okuryazarlık Eğitimi Antalya'da yapıldı

Medya Okuryazarlık Eğitimi Antalya'da yapıldı
Medya Okuryazarlık Eğitimi Antalya'da yapıldı
- RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Uğurlu: - "Medya okuryazarlığı, kaynağı her ne olursa olsun, bilgiyi değerlendirip onu yerinde kullanabilen bireyler olmayı, böyle bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir"

ANTALYA (AA) - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen, "Medya Okuryazarlığı Dersi Yüz Yüze Hizmet İçi Eğitim Programı" Antalya'da yapıldı.

Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilen programa, 81 ilden 81 öğretmen katıldı. Programda, "Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Medya Okuryazarlığı Öğretim Materyali" yazarları tarafından hizmet içi eğitim verildi.

RTÜK İnsan Kaynakları Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Yaşar Uğurlu, medya okuryazarlık dersinin 2006 yılından beri ülke genelinde yaygınlaştırıldığını ve 4,5 milyon öğrenciye ders verildiğini kaydetti. Uğurlu, şöyle konuştu:

"Biz eğitim programlarımızı dünyadaki değişimlerine göre yeniledik, ders materyallerimizi yeniledik. Dolayısıyla öğretmenlerimiz bu yenilenen program ve materyaller doğrultusunda hizmet içi eğitim aldılar. Bunlar, illerinin medya okuryazar liderleri ve gidecekleri illerde hizmet içi eğitimler düzenleyecekler. Bizler de üniversiteler de onlara yardımcı olacak."

- "Medya tüketim ve üretim alışkanlıklarını belirliyor"

Uğurlu, medya okuryazarlığının Türkiye 'nin temel sorunu olduğunu, medyanın, toplumların tüketim ve üretim alışkanlıklarını belirlediğini vurguladı. Çocukların bunun bilincinde olarak hem medyayı tüketmelerini hem de kendi medyalarını üretmelerini istediklerini dile getiren Uğurlu, şöyle konuştu:

"Medya mesajlarının doğru algılanması, eleştirel bir bakış açısıyla gerçeklik-kurgusallık ayrımının yapılabilmesi, medyanın sunduğu dünyanın gerçeğin kendisi olmayabileceğinin anlaşılması gerekir. Ayrıca medyanın yönlendirme ve yönetme fonksiyonlarının olduğunun farkına varılabilmesi, mesajı gönderenlerin kendi düşüncelerini empoze etme gayreti içinde olabileceklerinin değerlendirilmesi gibi hedefleri içeriyor. Yani medya okuryazarlığı, kaynağı her ne olursa olsun, bilgiyi değerlendirip onu yerinde kullanabilen bireyler olmayı, böyle bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir."

"Medya Okuryazarlığı Dersi Yüz Yüze Hizmet İçi Eğitim Programı" sona erdi.