"Merkep kalmadı sanat bitti"

"Merkep kalmadı sanat bitti"
"Merkep kalmadı sanat bitti"
- Antalya'nın Akseki ilçesinde 57 yıldır semer ustalığı yapan Mehmet Altuner, eskiden köylere çalışmaya giderken, eşek sayısının azalması nedeniyle artık ayda ancak bir müşteri bulabiliyor

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Akseki ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Mehmet Altuner, 13 yaşından bu yana semercilik yapıyor.

Mehmet Altuner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 57 yıldır sürdürdüğü semercilik mesleğinin diğer el sanatları gibi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Güzelsu Mahallesi'nde, evinin altındaki atölyesinde çalışan Altuner, 13 yaşında bir semerci ustasının yanında çırak olarak mesleğe başladığını anlattı. 4 yıl çıraklık yaptıktan sonra 1965 yılında yalnız başına semercilik işine başladığını ifade eden Altuner, Akseki'de geçmiş yıllarda yüzlerce semerci ustası olduğunu, ancak günümüzde bu sayının azaldığını söyledi.

Aralıksız 57 senedir semercilik yaptığına değinen Mehmet Altuner, "O zaman herkes sanatkardı. Herkes mesleğe heves ediyordu. Köylere çalışmaya giderdik. Hayvan çoktu. Şimdi merkep kalmadı ve sanat bitti" dedi. 

Yanında çalışacak çırak bulamamaktan da yakınan Mehmet Altuner, mesleğe gençlerin ilgi göstermediğini kaydetti.

- Ayda bir semer yapıyor

Bir semeri 3 günde tamamladığını belirten Altuner, "Bir semeri her şeyi dahil 250-300 liraya mal ediyorum. Yöremizde merkep sayısı azaldı. Artık ayda bir müşteri ancak geliyor. Ayda bir semer ancak yapıyorum" dedi.

Mesleğini çok sevdiğini dile getiren Altuner, şöyle konuştu:

"Bu zanaat zor ve mühim. Çünkü her şey el emeği ile var oluyor. Bir semer kolaylıkla meydana gelmiyor. Semeri iyi yapmak zorundasın. İyi yapmazsan hayvanın sırtına oturmaz ve hayvana eziyet verir. Semerin iskeleti şimşir, kavak, meşe ve dut ağaçlarından yapılır. Başka ağaçlardan iskelet yapılmaz. Bu ağaçlardan semer daha sağlam oluyor."

 


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  sanat

  ,

  zaman

  ,

  Karşı