MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu:

MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu:
MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu:
- "Avrupa'daki hakemlere ülkelerinde olan baskının belki 10 katı, ülkemizdeki hakemlere uygulanıyor" - "(TFF Başkan Vekili İbrahim Usta'ya verilen ceza) Federasyon başkan vekilinin PFDK'ya verilmesi ve ceza alması Türk futbol tarihinde bir ilktir"

ANTALYA (AA) - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, "Avrupa'daki hakemlere ülkelerinde olan baskının belki 10 katı, ülkemizdeki hakemlere uygulanıyor" dedi.

Müftüoğlu, Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONYSİAD) tarafından, Antalya'da bir otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Spor Toto Süper Lig'de görev yapan hakem sayısını yıl sonunda 38'den 22'ye indireceklerini kaydetti.

Gençlerle yola devam etmek istediklerini dile getiren Müftüoğlu, bu yıl dört genç hakemi Süper Lig kadrosuna aldıklarını hatırlattı. Hakemlerin yabancı dil bilmesi ve eğitimli olmasının ön plana çıktığını vurgulayan Müftüoğlu, şöyle konuştu:

"Genç arkadaşlara biraz daha görev vermeyi düşünüyoruz. Yeni yüzler arıyoruz. Toplum bir süre sonra aynı yüzleri görmeyi istemiyor. Biz bu yüzleri değiştirmeyi düşünüyoruz. Bu noktada uluslararası arenada çok başarılı bir hakemimiz var, Cüneyt Çakır. 7 FIFA hakemimiz var. Cüneyt Çakır'ın devamında Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek, UEFA Avrupa Ligi'nde görev yapıyor. Türk hakemliği uluslararası alanda çok başarılı. Ben de 5 yıl FIFA hakemliği yaptım. Bu süre içerisinde çok ciddi uluslararası alanda hakemimiz yoktu ancak şimdi dünyanın en iyi beş hakemi arasında gösterilen Cüneyt Çakır ve önümüzdeki dönemde elit kategoriye çıkmayı takip eden Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek arkadaşlarımız bizi gururlandırıyor."

 

- "Hakemlere baskı seyircileri de etkiliyor"

 

Müftüoğlu, Türk futbolundaki paydaşların futbola hep hakem üzerinden baktığını, bütün maçları hakemlerin etkilediği şeklinde bir algı oluştuğunu savunarak, "Avrupa'daki hakemlere ülkelerinde olan baskının belki 10 katı, ülkemizdeki hakemlere uygulanıyor" ifadesini kullandı. 

Bu baskının seyirciyi de etkilediğini anlatan Müftüoğlu, şöyle devam etti:

"Seyircisiniz, gazetelerde her gün hakemlerle ilgili şeyler okuyorsunuz. Bu sizin müsabakalara gittiğinizde veya televizyondan izlediğinizde hakemlerle ilgili olan algınızı değiştiriyor. Hakem merkezli maçı seyretmeye başlıyorsunuz. Aslında, futbolun aktörleri hakemler değildir, oyuncular ve teknik direktörlerdir. Ne yazık ki Türkiye'de hakemler ve kulüp başkanları hep ön planda oluyor. Bunun doğru olduğunu düşünmüyoruz. Hakemler olarak, bu paydaşlar arasında en çok çalışan ve işini iyi yapan grup olduğumuzu düşünüyorum. Her ay eğitim alan başka bir aktör yok bu kurumlarda. Biz işimizi iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Disiplinli bir şekilde yapıyoruz."

 

- "Genç hakemlerin tecrübeye ihtiyacı var"

 

MHK'nın Türk hakemliğinin gelişiminde bir vizyon ortaya koyarak önemli bir rol oynadığını ve Türk futbolunun gelişimine çok katkı yaptığını vurgulayan Müftüoğlu, toplumun büyük bir kısmının hakemlerden şikayetçi olduğu bir sürecin ardından takdirin alınacağı bir dönemin geleceğini belirtti.

Müftüoğlu, Türk hakemliğinin "doğum sancısı yaşadığını" ifade ederek, "Yeni ve genç arkadaşlarımız var. Biraz daha tecrübeye ihtiyaçları var. Bu tecrübe zamanla oluştukça, şikayetlerin zamanla azalacağını ve Türk toplumunun sadece hakemlere değil, oyunculara ve teknik direktörlerin uygulamalarına da bakacağını düşünüyorum" diye konuştu.

 

- Trabzonspor'a verilen ceza

 

Konuşmasının ardından KONYSİAD üyelerinin sorularını yanıtlayan Müftüoğlu, Trabzonspor ile Gaziantepspor maçının ardından yaşanan olaylar ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili İbrahim Usta'ya verilen cezayı değerlendirdi.

Maçın yapıldığı gün yurt dışında bulunduğunu belirten Müftüoğlu, şunları kaydetti: 

"Saat saat hakem arkadaşlarımızla konuştum. TFF zaten bu konuda ilgilileri Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk etti. PFDK'nın da gerekli cezaları verdiğini düşünüyorum. Futbola kendi içerisinde cezalar verildiği için Türk hakemliğinin de bu noktada istediği konuda, istediği desteği aldığını düşünüyorum. Hakemlerin bu konuda endişeli olduğunu düşünmüyorum. Hakem arkadaşlarımızla bunları defalarca konuştuk. Her stadyumda güvenlik ve asayişi çok net bir şekilde istiyoruz. Bazı stadyumlarda bazen mümkün olmayabiliyor ama bugüne kadar bu yaşadığımız şekilde bir olayı yaşamamıştık. Fakat TFF gerekli cezaları vermiştir. Bizim için yeterlidir diye düşünüyorum." 

TFF Başkan Vekili Usta'nın PFDK'ya sevk edilmesi ve ceza almasının, Türk futbol tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, "Bu şunu gösteriyor, hakeme veya TFF'ye bağlı herhangi bir görevliye, kim ne şekilde yapıyorsa cezasını kendi içimizden dahi olsa veriyoruz. Aynı şekilde hakemler içinde de böyle bir davranışta bulunulursa, cezayı zaten biz kendimize veriyoruz. Bu bizim için yeterlidir."

 

- İlave hakemlik

 

Müftüoğlu, ilave hakemlik uygulamasının uluslararası alanda çok başarılı olduğunu söyledi. 

Türkiye'de ilave hakemlerin, diğer hakemlerle aynı seviyede olmaması nedeniyle sıkıntı yaşanabildiğini anlatan Müftüoğlu, "Zaten o seviyeyi bulduğumuz zaman bu sistem faydalı oluyor. Biz ne yazık ki o eşdeğer seviyeyi bulamadığımız için bu sıkıntıları yaşıyoruz. Bu konuda değerlendirmeler yapıyoruz. Önümüzdeki yıl belki bu konuda yeni bir kadro oluşturabiliriz. Bu sistemin faydaları çok ama kaliteli ve yetenekli hakemlerin ekipte çok olmasıyla doğru orantılı" şeklinde konuştu. 

MHK Başkanı Müftüoğlu, televizyon yorumcusu eski hakemlerin yaptığı eleştirilerin hatırlatılması üzerine, haklı eleştirileri dikkate aldıklarını söyledi. 

KONYSİAD Başkanı Bora Terzioğlu ve genç hakemlerden Mustafa Öğretmenoğlu, konuşmasının ardından Müftüoğlu'na plaket verdi.