MHP Genel Başkan Yardımcıları Antalya'da

MHP Genel Başkan Yardımcıları Antalya'da
MHP Genel Başkan Yardımcıları Antalya'da
- MHP Genel Başkan Yardımcıları Tanrıkulu ve Ayhan, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin Antalya'nın tarım, turizm ve ticaret alanına yansımalarını incelemek üzere kentte çeşitli ziyaretlerde bulundu - MHP Genel Başkan Yardımcıları Tanrıkulu: - "Buradan aldığımız çalışmaları dönüşte bir Meclis faaliyetine dönüştüreceğiz, Meclis araştırması çalışması şeklinde olacak. Bu muhalefet-iktidar ortak çalışmasını da tetikleyecek bir model"

ANTALYA (AA) - MHP Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Kenan Tanrıkulu ile Emin Haluk Ayhan, Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından, iki ülke arasında yaşanan ilişkilerin Antalya'ya yansımalarını incelemek üzere kente geldi.

Tanrıkulu ve Ayhan, beraberindeki heyetle, ilk olarak Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret ederek, Başkan Davut Çetin ile bir süre görüştü.

MHP'li Tanrıkulu,  Rusya ile yaşanan gerginliğin ertesinde hem ekonomik hem de sosyal yönden bölgeyi nasıl etkilediğini ve nasıl çözümleneceği konusunda Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını belirterek, bunu da saha çalışmasıyla destekleyeceklerini ifade etti.

İlgili kişilerle görüşmek için Antalya'ya geldiklerini anlatan Tanrıkulu, programı ATSO ziyareti ile başlamalarının kendilerine vizyon kazandıracağını, sahaya intikal ettiklerinde gerçeği görme fırsatı bulacaklarını vurguladı.

Buradan aldıkları çalışmaları dönüşte bir Meclis faaliyetine dönüştüreceklerini anlatan Tanrıkulu, "Meclis araştırması çalışması şeklinde olacak. Bu, muhalefet-iktidar ortak çalışmasını da tetikleyecek bir model. İktidar buna duyarsız kalmayacaktır, bir netice alınacağını ümit ediyorum" diye konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan da olayın ilk günlerdeki şokunun atlatılması, daha sağlıklı değerlendirilmesi için programı geciktirdiklerini anlattı.

Rusya ile yaşanan olayın önemli bir konu olduğunu belirten Ayhan, "Herkesin şu anda finansman problemi içerisine girebileceği gözüküyor. Dolasıyla mali sektörde, finans açısından ciddi değerlendirmeler yapılması gerekiyor" dedi. 

- "Başka pazarlara bakmamız lazım"

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden ATSO Başkanı Çetin de muhalefetin işe el atıp, artık topyekun hareket edilmesi gerektiğini  kaydetti. 

Antalya'nın ekonomisinde Rusya'nın çok ayrı bir öneminin bulunduğuna vurgu yapan Çetin, Antalya'daki örtü altı tarımın yüzde 65'ini Rusya'ya ihraç ettiklerini belirtti.

Yaşanan krizin EXPO ziyaretçi sayısını da etkileyeceğini anlatan Çetin, Gazipaşa'da dikenli salatalık, Antalya'nın diktiği bir tür domates, kesme karanfil gibi ürünlerin sadece Rusya için üretildiğini ve bu ürünlerin de elde kaldığını bildirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin Antalya istihdamını da etkileyeceğini kaydeden Çetin, "Büyük çaplı tanıtımlara ihtiyacımız var, tarımda yeni pazar arayışına ciddi ihtiyaç var. Antalya ekonomisine Rusya ciddi yara verecek gibi görünüyor. Bizim artık dönüp başka pazarlara bakmamız lazım, bunu çeşitlendirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

 Çetin, ziyarette hazırladıkları raporu MHP heyetine sundu.