Milano'daki "Türkiye Milli Günü"

Milano'daki "Türkiye Milli Günü"
Milano'daki "Türkiye Milli Günü"
- Antalya Valisi Türker: - "Burada yapılanları görmek Antalya EXPO'sunun daha da başarılı geçmesi bakımından önemliydi"

ANTALYA (AA) - İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen EXPO 2015 Milano'daki " Türkiye Milli Gün Etkinlikleri"nde EXPO 2016 Antalya'nın gösterisi ilgi gördü.

EXPO 2016 Antalya Ajansı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye pavyonunda EXPO 2016 Antalya için karanfil, tanıtım broşürleri dağıtılıp, ziyaretçiler Antalya'ya davet edildi.

Milano'da 55 ülkenin pavyon açtığı, toplam 147 ülkenin katıldığı EXPO 2015 Milano'daki "Türkiye Milli Günü" etkinlikleri, fuar alanına Türk bayrağının çekilmesi ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Türk Milli Günü etkinliklerinde, Anadolu Ateşi Grubu ve yine aynı grubun Kıvılcım adı verilen çocuk dansçıları, sahne aldı. Kıvılcımlar, dans gösterisinin sonunda EXPO ziyaretçilerini gelecek yıl Antalya'ya EXPO 2016'ya davet eden pankart açtı.

Antalya Valisi ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muammer Türker, "Çiçek ve Çocuk" temasıyla gelecek yıl 23 Nisan'da açılacak botanik EXPO'sunun Türkiye için önemli olduğunu ifade etti.

Türk günü etkinliklerinin çalışmalara ciddi bir katkısı olduğunu vurgulayan Türker, şunları kaydetti:

"Antalya'da yapacağımız EXPO ile aynı kategoride değil ama bir anlamda bu işin provası gibi. Burada yapılanları görmek Antalya EXPO'sunun daha da başarılı geçmesi bakımından önemliydi. Bir sonraki EXPO'yu yapacak devlet olarak, kent açısından da Antalya olarak burada bulunmamız önemli. Buraya gelen ziyaretçiler sonraki EXPO'nun nerede yapılacağını takip ediyorlar ve oranın pavyonuna gidiyorlar. Türk pavyonunda bize de oldukça rağbet olduğunu gördük. EXPO ruhunu canlandıran belli faaliyetler etrafında bir araya gelme arzusunu ortaya koyuyor."