Milletvekili adayları, gençlerle buluştu

Milletvekili adayları, gençlerle buluştu
Milletvekili adayları, gençlerle buluştu
- AK Parti, CHP ve MHP Antalya milletvekili adayları, "Genç girişimciler soruyor" paneline katıldı

ANTALYA (AA) - AK Parti, CHP ve MHP Antalya milletvekili adayları, düşüncelerini ve projelerini gençlere anlattılar.

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından Cam Piramit'te "Genç girişimciler soruyor" adlı panel düzenlendi. Panelde, AK Parti Antalya Milletvekili adayı Gökçen Özdoğan Enç, CHP Milletvekili adayı Devrim Kök ile MHP Milletvekili adayı Mehmet Günal konuk olarak yer aldı. 

AK Parti Milletvekili adayı Enç, kadınlar, gençler ve uyuşturucu ile mücadele konusunu siyasetin dışında değerlendirdiğini söyledi.

Türkiye'de kadınlar ile gençlerin istihdama katılım oranlarının daha da yükseltilmesi için KOSGEB ve sosyal yardımlarla çeşitli teşvikler verildiğini anlatan Enç, "İş alanları açmaları, istihdam oluşturmaları, ilk defa işe girecek gençlerden alınan sosyal devlet primlerinin devlet tarafından ödenmesi gibi destekler sunuldu" dedi.

Uyuşturucu ile mücadele konusuna değinen Gökçen Özdoğan Enç, Antalya'nın 5 yıl içerisinde karşılaşacağı en önemli problemlerden birinin uyuşturucu kullanımı olduğuna işaret ederek, genç girişimcilere, bu konuda çalışma yapmaları takdirde destek vereceklerini bildirdi. 

- "Özgürlükler kısıtlanınca yaratıcılık kayboluyor"

MHP Milletvekili adayı Mehmet Günal, liderlik ve girişimcilikte öncelikte hukukun ve demokrasinin işlemesi gerektiğini, MHP olarak bu iki kavramı ikiz kardeş gibi gördüklerini söyledi.

Parti yöneticilerin gençlerin önünü açması ve destek olması gerektiğine işaret eden Günal:

"Özgürlükler kısıtlanınca yaratıcılık kayboluyor. Girişimcilik nasıl olacak? Bir şeyler yaptınız ama teşvik de edeceksiniz. Buluş yapılınca destek olacağız. Milliyetçi Hareket Partisi olarak söylediğimiz şey, üreten ekonomi programıdır. Tüketerek ithalata bağlı olan yapı doğru değil. Bunu sadece ben söylemiyorum sayın Ali Babacan, Mehmet Şimşek de söylüyor."

- Aileler çocuklarını siyasetten uzak tuttu

CHP Milletvekili adayı Devrim Kök, Türkiye nüfusunun yarısını 30 yaş altı grubunun oluşturduğunu belirterek, bu alanda eğitim ve istihdam başta olmak üzere temel sorunlar yaşandığını ifade etti. 

Türkiye'deki gençlerin apolitik ve siyasetten uzak durmasının en önemli nedeninin 12 Eylül 1980 darbesi olduğunu savunan Kök, "12 Eylül'deki darbeden sonra gençlerimiz siyasetten uzak durmaya gayret etti. Bunun da ana nedeni, kendisi bedel ödeyen ve o dönemde mağdur olan ailelerin çocuklarını bir şekilde siyaset dışında tutmaya çalışmaları" diye konuştu. 

Devrim Kök, 1982 Anayasası ile kurulan Yükseköğretim Kurulu'nun tek tip yaratma, düşünme anlayışından uzaklaştırma, cezalandırma, okuldan uzaklaştırma mantığıyla hareket etmesiyle gençlerin siyasetin dışında tutulduğunu kaydetti. 

- "Bu ülkede Kürtler olmasaydı, bu ülke çok renksiz olurdu"

Dil, din, ırk ve inanç üzerinden insanların kategorilere ayrılması siyasetini doğru bulmadığını belirten Kök, şunları söyledi:

"Bu ülkede Kürtler olmasaydı, bu ülke çok renksiz olurdu diye düşünüyorum. Bu ülkede Lazlar olmasıydı yine çok renksiz olurdu. Benim gibi Yörükler, Türkmenler olmazsa çok renksiz olurdu. Hep beraber olduğumuzda büyük Türkiye olacağız."

Konuşmalardan sonra dernek üyeleri, Enç, Kök ve Günal'a katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verdi.