Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
- ATB Yönetim Kurulu Başkanı Çandır: - "İş dünyası, hükümetin kurulmasının uzaması ya da yapılacak bir erken seçimin bu sorunları derinleştireceği, telafisi mümkün olmayan bir yere taşıyacağını düşünüyor, bir an önce uzlaşma kültürünün tesis edilmesini bekliyor"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, dünyasının, hükümetin kurulmasının uzaması veya erken seçimin sorunları daha derinleştireceğini düşündüğünü belirterek, "Bir an önce uzlaşma kültürünün tesis edilmesi gerekiyor" dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada, milletvekili genel seçimini değerlendiren Çandır, Türkiye 'nin seçimini yaptığını ve dört partiye TBMM'de temsil yetkisini verdiğini, artık sözün Meclis'e giren partilerde olduğunu hatırlattı.

Seçim öncesinde yaşanan siyasi gerilimin yerini uzlaşmaya bırakması gerektiğini ifade eden Çandır, "Halkımız sandıkta siyasilere mesajını vermiş, oyunu demokrasiden yana kullanmıştır. Milletin iradesi her şeyin üzerindedir. Siyasilerin de bu mesajı iyi okuması ve buna göre davranması gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonominin acilen çözüm bekleyen sorunlarla dolu olduğunu kaydeden Çandır, şunları kaydetti:

"Ekonomi belirsizliği sevmiyor. İş dünyası siyasi belirsizliğin bir an önce giderilerek, ülkeyi yönetecek hükümetin kurulmasını beklemektedir. Cari açık, işsizlik, büyümedeki durağanlık, ekonomideki yapısal reformlar önümüzdeki en büyük ekonomik sorunlardır. İş dünyası, hükümetin kurulmasının uzaması ya da yapılacak bir erken seçimin bu sorunları derinleştireceği ve telafisi mümkün olmayan bir yere taşıyacağını düşünüyor, bir an önce uzlaşma kültürünün tesis edilmesini bekliyor."