Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
- ANSİAD Başkanı Eroğlu: - "İş dünyası olarak yeni parlamentonun ülkemizin demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişlik düzeyini yükseltmek amacıyla kararlılıkla çalışacağına inanıyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu, yeni parlamentonun ülkenin demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişlik düzeyini yükseltmek amacıyla kararlılıkla çalışacağına inandıklarını bildirdi. 

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, demokrasi için en önemli enstrümanlardan birinin serbest, eşit ve genel oy prensibine dayanan seçimler olduğunu belirtti.

Seçimleri, "demokrasinin bayramları" olarak nitelendiren Eroğlu, şunları kaydetti: 

"25. Dönem Milletvekili Seçimleri sonucunda TBMM'de görev alacak tüm milletvekillerimizi ve temsil edilecek siyasi partilerimizi kutlarız. İş dünyası olarak yeni parlamentonun ülkemizin demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişlik düzeyini yükseltmek amacıyla kararlılıkla çalışacağına inanıyoruz.  Türkiye , demokratik bir seçim yaptı. Genel seçimlerin olaysız ve sükunet içinde geçmesi, demokrasimiz açısından memnuniyet vericidir. Siyasilerin çıkan sonucu iyi değerlendirmesi gerekir. Çıkan sonuçlar, halkın iradesini yansıtmaktadır. Halk, herkese 'Kendinizi yeniden değerlendirin' mesajı vermiştir." 

Eroğlu, bundan sonra ortak akılla uzlaşma, birlikte hareket etme ve diyalog zamanı olduğunun altını çizdi.  

- "Ülkenin güvenli geleceğini birlikte inşa etme zamanı"

Halkın iradesine herkesin saygı gösterip, seçim öncesini bir kenara bırakması gerektiğine dikkati çeken Eroğlu, şöyle devam etti: 

"Artık siyasi, ekonomik, toplumsal ve yapısal reformlar için bir arada hareket etme, ortak akıl ile ülkenin güvenli geleceğini birlikte inşa etme zamanıdır. Sandıktan çıkan her siyasi partinin, ciddiyet içerisinde ve sorumluluk bilinciyle hareket edeceklerine inanıyoruz. Her seçim, her yenilenen Meclis, demokrasinin güçlenmesi için bir fırsattır. Seçim sonuçları itibarıyla seçmen iradesi, siyasi partilere tek başına hükümet kuracak çoğunluğu vermemiştir. Bu bağlamda partilerimizin, demokrasinin gereği olan uzlaşma kültürü ile hareket ederek, ülkenin menfaatleri etrafında kenetlenmelerini diliyoruz. Hem siyasi, hem de ekonomik istikrarın devam etmesini son derece önemsiyoruz. Huzur ve istikrar ekonomi açısından çok önemlidir. Bir an önce hükümet kurulup, ekonomi için hazırlanan eylem programlarına devam edilmelidir."

"İstikrarı zedeleyecek bir sonuç, bizim için fevkalade düşündürücüdür" ifadesini kullanan Eroğlu, "Dileğimiz odur ki siyasiler duyarlı ve dikkatli bir hassasiyetle ortak noktalar bulur ve onun üzerinde bir kısım ittifaklar oluşturularak sağlıklı bir hükümet kurar. Böylece büyük bir maliyet, millete ulaşmadan önlenir. Seçim döneminde yaşadığımız toplumsal gerginlik, kargaşa ve kaosun sonlanmasını, bundan sonra ortak akıl, sağduyu ve diyaloğun hakim olduğu bir ortamın etkin olmasını arzu ediyoruz. Sonuçların ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını istiyor ve diliyoruz" değerlendirmesini yaptı.