Milli dalgıç Ulusoy'un rekor denemesinde rahatsızlanması

Milli dalgıç Ulusoy'un rekor denemesinde rahatsızlanması
Milli dalgıç Ulusoy'un rekor denemesinde rahatsızlanması
- Ulusoy: "Son bir metrede bir nefes boşaltması yaptım, en sonunda yukarıya çıktığımda ipi yakalayamadım, ikinci nefesimi maalesef alamadım" - "Rekoru kırdığımı biliyorum. Bunun sadece onaylanması için sizlerin karşısında bir kez daha dalacağım, 120 metrelik rekoru kırarak çıkacağım"

ANTALYA (AA) - Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, Antalya'nın Kemer ilçesinde 120 metre derinlikte gerçekleştirdiği rekor denemesi sırasında rahatsızlanmasıyla ilgili, "Son bir metrede bir nefes boşaltması yaptım, en sonunda yukarıya çıktığımda ipi yakalayamadım, ikinci nefesimi maalesef alamadım" dedi.

Ulusoy, Kemer Belediyesi binasında düzenlediği basın toplantısında, 5 aydır rekor için çalıştığını belirtti. Rekor denemesinde teknik bir sorun bulunduğunu, bu konuda yurt dışı hakemleri ve kulübü ODTÜ'nün inceleme başlattığını bildiren Ulusoy, dalışı sırasında kayıt yapan saatlerden birinin 125,1, diğerinin 124,1 metreyi gösterdiğini kaydetti.

Ulusoy, 120 metreden sonraki her bir metre derinlikte suyun vücudun her santimetrekaresine 13 kilogram basınç uyguladığını vurgulayarak, bunun çok büyük bir basınç olduğunu dile getirdi.

Vücudunun o basınca adaptasyonu bulunmadığını işaret eden Ulusoy, şöyle devam etti:

"Burada teknik bir problem var, ipin esnemesinden kaynaklanabilir ama olmayabilir de. Bu araştırılıyor. Asansör saatlerin gösterdiği maksimum dip derinliği olan 125,1 metreye gitmiştir. Ben bu makinede kalmışımdır, yukarıya da çıktım, son bir metrede bir nefes boşaltması yaptım, en sonunda yukarıya çıktığımda ipi yakalayamadım, ikinci nefesimi maalesef alamadım. Olağan bir şey olan sığ su bayılması dediğimiz, son 5 metrede gerçekleşen olayı yaşadım."

 

- "En geç 3 ay içinde rekor denemesini tekrarlayacağım"

 

Basın toplantısına, hastaneye sağlık durumuyla ilgili sorumluluk aldığına dair imza vererek katıldığına dikkati çeken Ulusoy, tedavisinin ardından rekor denemesine kaldığı yerden devam edeceğini söyledi.

En geç 3 ay sonra bir organizasyonda dünya rekoru denemesini tekrarlayacağının altını çizen Ulusoy, "Ben rekoru kırdığımı biliyorum. Bunun sadece onaylanması için sizlerin karşısına bir kez daha dalacağım, 120 metrelik rekoru kırarak çıkacağım. Hataları, eksikleri, her şeyiyle sentezleyip şu anda yeni oluşum, yeni bir kurguyla karşınızda olacağız" diye konuştu. 

Ulusoy, derin dalış sırasında 125 metreye ulaşmadığı, 2 metre kala ipi bıraktığı iddiasının doğru olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dalışta kaydedilen görüntülere baktığınızda 125 metreye net şekilde indiğim görülüyor. Son 10 metrede arkadaşlarımın desteğiyle çıktığım söylendi ama görüntülere bakıldığında bunun doğru olmadığı, kendi gücümle çıktığım da belli. Hatta 10 metre kala 'başardım' işareti yaptım. Bunu yaptığım zaman aslında bu benim için bitmiştir. Son 10 metre kala ipi bırakırım aslında ama ben yine de 5 metre kala bile ipi çekerek tırmandım, bir metre kala bıraktım, hava boşaltması yaptım ama yüzeye çıktığımda ipi tekrar yakalayamadım."

 

- "125 metreye inince bir şeylerin ters gittiğini fark ettim" 

 

Konsantrasyonunun 120 metre olduğunu, 125 metreye inince bir şeylerin ters gittiğini fark ettiğini ama üstesinden gelebileceğini düşünerek devam ettiğini anlatan Ulusoy, "Antrenmanlarda 2 kez 117 metreye ulaştım. 117'den 125 metre, 8 metre fark ediyor. 8 metre kulağımı eşitleyemedim. Çünkü ciddi bir basınç değişimini vücudumda hissettim, hala kaburgalarımda hissediyorum. İlk defa o basınca girdim, ama 1-2 hafta dinlenmeyle normale döneceğim" ifadelerini kullandı. 

Hatanın nerede olduğunu araştırdıklarını, yurt dışı hakemlerinden de resmi rapor geldikten sonra değerlendirme yapılacağını belirten Ulusoy, "Hedefimizden vazgeçmedik. 120 metre bizim için hedefti, o hedef için baş koyduk. Yapacağımıza inanan bir kadromuz var. Bizim öncelikli hedefimiz hataları kısa zamanda bulup, bunların telafisini yaparak rekorumuzu gerçekleştirmek" diye konuştu.

Toplantıya Kemer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği Başkanı Tayyar Gül de katıldı.